• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ საგანგებო მდგომარეობის რეჟიმის დარღვევის 60 ფაქტი გა...
პოლიციამ ღამის განმავლობაში ე.წ. კომენდანტის საათის ფარგლებში დაწესებული რეგულაციების კონტროლიც განახორციელა.
სამართალდამცველებმა, მონიტორინგის შედეგად, ბოლო 24 საათის განმავლობაში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, საგანგებო მდგომარეობის რეჟიმის, მათ შორის ე.წ. კომენდანტის საათის ფარგლებში დარღვევის 60 ფაქტი გამოავლინეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, 21 საათიდან დილის 6 საათამდე დაწესებული ე.წ. კომენდანტის საათის დარღვევის ფაქტზე საქართველოს მასშტაბით 17 მოქალაქე დააჯარიმა.
პოლიციამ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე (სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობა) და 166-ე (წვრილმანი ხულიგნობა) მუხლებით გათვალისწინებული სამართალდარღვევებისთვის 5 პირი დააკავა.
გარდა ამისა, პოლიციამ საჯარო სივრცეში 3-ზე მეტი პირის შეკრების გამო 23 მოქალაქე დააჯარიმა.
1 ფიზიკური და 3 იურიდიული პირი დაჯარიმდა ეკონომიკურ საქმიანობასთან დაკავშირებული შეზღუდვების დარღვევის ფაქტზე.
პოლიცია, დაავადებათა კონტროლის ეროვნულ ცენტრთან ერთად, აქტიურად განაგრძობს თვითიზოლაციაში მყოფი მოქალაქეების მკაცრ მონიტორინგს, რომლის შედეგადაც, თვითიზოლაციის წესების დარღვევის 4 ახალი ფაქტი გამოვლინდა.
გარდა ამისა, სამართალდამცველებმა 12 პირი დააჯარიმეს მგზავრთა გადაყვანისა და ავტომობილით გადაადგილების წესის დარღვევის ფაქტზე.

• Ministry of Internal Affairs exposed 60 facts of breaching state emergency regim...
Within the frames of the state emergency regime, Ministry of Internal Affairs operates in a round-the-clock regime and operatively responds to the facts of violations for preventing the spread of coronavirus disease. As a result of strict monitoring activities carried out by the Ministry of Internal Affairs, 60 facts of breaching the state emergency regulations were exposed across the country within the last 24 hours.
Police also monitored the enforcement of regulations defined by the nationwide curfew hours.
As a result of the monitoring activities held within the last 24 hours, 60 facts were exposed of breaching the regulations imposed within the frames of state emergency and nationwide curfew.
Law enforcers fined 17 civilians during the nationwide curfew, between 21:00 pm and 06:00 am for breaching the curfew regulations.
5 persons were taken under arrest by police forces for the crimes envisaged under the article 173 (resistance to police, disobedience to the lawful request of the law enforcer) and article 166 (minor hooliganism) of the Code of Administrative Offences of Georgia.
23 civilians were fined for public gathering of more than 3 people.
3 legal entities and 1 physical person were fined for violating restrictions in the sphere of business activities.
Police along with the National Center for Disease Control (NCDC) actively continues to strictly monitor those in self-isolation as a result of which 4 facts of breaching the terms of self-isolation were exposed.
In addition to the mentioned, 12 persons were also fined by police for violating state emergency regime regulations by transporting cross-town travelers by minibus.