• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ქუთაისში პოლიციელების მიმართ განხორციელებული ძალადობ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ქუთაისში პოლიციელების მიმართ განხორციელებული ძალადობისა და წინააღმდეგობის გაწევის ბრალდებით ერთი პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის ქუთაისის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1999 წელს დაბადებული, ქურდობისთვის ამჟამად პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფი და წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი მ.ჯ. დააკავეს. მას ბრალი ედება საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვისათვის ხელის შეშლის მიზნით პოლიციელების მიმართ განხორციელებულ ძალადობასა და წინააღმდეგობის გაწევაში.
გამოძიებით დადგინდა, რომ მიმდინარე წლის 18 მაისს, ქუთაისის საქალაქო სამმართველოს თანამშრომლები, საგანგებო რეჟიმის აღსრულების მიზნით, კომენდანტის საათის დროს შემოვლას ახორციელებდნენ, რა დროსაც მათ ნიკეას ქუჩაზე მდებარე ერთ-ერთ საცხოვრებელ კორპუსთან, ამავე კორპუსში მცხოვრები მ.ჯ. შენიშნეს, რომელიც კომენდანტის საათს არღვევდა. პოლიციის თანამშრომლებმა იგი გააფრთხილეს და წესრიგის დაცვისკენ მოუწოდეს, რასაც სამართალდამრღვევი მოქალაქე არ დაემორჩილა და სამართალდამცველებს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. ინციდენტში ჩაერთნენ მ.ჯ.-ს ოჯახის წევრები და მეზობლები, რომელთა დახმარებით ბრალდებულმა მიმალვა მოახერხა.
მომხდარი ინციდენტის შედეგად, პოლიციელებმა სხეულზე სხვადასხვა სახის დაზიანებები მიიღეს. მათ შესაბამისი სამედიცინო დახმარება გაეწიათ.
სამართალდამცველებმა, ჩატარებული სამძებრო-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ბრალდებული ქუთაისში, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დააკავეს.
გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სსკ-ის 353-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით, რაც საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვისათვის ხელის შეშლის მიზნით პოლიციელის მიმართ განხორციელებულ ძალადობასა და წინააღმდეგობის გაწევას გულისხმობს.

• One person detained by the Ministry of Internal Affairs in Kutaisi for violence ...
One person detained by the Ministry of Internal Affairs in Kutaisi for violence and resistance to police
The officers of Kutaisi police division under Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-search and investigative activities detained several times convicted in past and currently on probation- M.J. (DoB 1999). Detainee is accused of violence against police officer with the purpose of interfering with the protection of public order and resistance.
Investigation established that on May 18 of the current year, officers of Kutaisi police division were patrolling the streets to ensure the enforcement of the curfew hours and state emergency regime regulations, when they noticed a citizen - M.J. near the residential building, who violated terms of the imposed restrictions (curfew hours). Police officers gave a verbal warning to the citizen and called for order. After ignoring the warning, I.J. verbally and physically assaulted police officers with the involvement of detainee’s neighbors and family members. Due to the circumstances I.J. managed to escape from the scene. As a result of the incident, police officers have been inflicted a number of body injuries and had to receive appropriate medical assistance.
As a result of search and investigative activities, M.J. was taken under arrest in Kutaisi, based on the respective court decision.
Investigation is in progress on the fact of resistance and violence against police officer with the purpose of interfering with the protection of public order, crime envisaged by the article 353 of the Criminal Code of Georgia.