• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ქუთაისის აეროპორტსა და ბათუმში უცხო ქვეყნის 5 მოქალა...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის იმერეთის მთავარი სამმართველოს საგამოძიებო განყოფილებისა და საზღვრის მართვისა და კოორდინირების სამმართველოს თანამშრომლებმა ქუთაისის დავით აღმაშენებლის სახელობის საერთაშორისო აეროპორტსა და ბათუმში უცხო ქვეყნის 5 მოქალაქე დააკავეს.
დაკავებულ თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქეებს: 1996 წელს დაბადებულ ჰ.ბ.-ს, 1992 წელს დაბადებულ ბ.ი.-ს, 2002 წელს დაბადებულ ი.ჩ.-სა და 1985 წელს დაბადებულ ჩ.ჩ.-ს ბრალად ედებათ საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ, ჯგუფურად გადაკვეთის მცდელობა და ყალბი დოკუმენტების გამოყენება. ასევე თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქეს, 1964 წელს დაბადებულ ი.შ.-ს კი ბრალი საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე ყალბი საბუთების გამოყენებით ორი ან მეტი მიგრანტის უკანონოდ გადაყვანისთვის წარუდგინეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ თურქეთის ოთხმა მოქალაქემ - ჰ.ბ.-მ, ბ.ი.-მ, ჩ.ჩ.-მ და ი.შ.-მ ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტში, საპასპორტო კონტროლის გავლისას, მესაზღვრე-კონტროლიორს საფრანგეთის რესპუბლიკის მოქალაქის დროებითი ბინადრობის ყალბი მოწმობა წარუდგინა. ბრალდებულები ქუთაისი-მილანის რეისით, მილანის მიმართულებით გაფრენას აპირებდნენ. დადგენილია, რომ აღნიშნული პირების საზღვარზე უკანონოდ გადასვლის ორგანიზებას ასევე თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე - ი.შ. ახორციელებდა.
პოლიციამ ბრალდებულების მიერ საპასპორტო კონტროლის დროს წარდგენილი ყალბი დოკუმენტები ნივთმტკიცებად ამოიღო.
გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 19-344-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, 362-ე მუხლის პირველი ნაწილით, 344-ე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ და „ე“ ქვეპუნქტებით, რაც საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ, ჯგუფურად გადაკვეთის მცდელობას, ყალბი დოკუმენტების გამოყენებას, ასევე, საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე ყალბი საბუთების გამოყენებით ორი ან მეტი მიგრანტის უკანონოდ გადაყვანას გულისხმობს.

• The Ministry of Internal Affairs detained 5 foreign citizens at Kutaisi Airport ...
The officers of the Investigation Unit of Imereti Main Division under the Patrol Police Department of the Ministry of Internal Affairs along with Border Management and Coordination Division detained 5 foreign citizens at Davit Agmashenebeli International Airport in Kutaisi and Batumi.
Citizens of the Republic of Turkey: H.B. (DoB 1996), B.I. (DoB in 1992), I.Ch. (DoB 2002) and C.Ch. (DoB1985) are accused of the attempted illegal crossing of the state border of Georgia committed in group with forged documents. In addition to the mentioned, Turkish citizen - I.Sh. (DoB 1964) was also charged with Illegal transfer of migrants across the state border of Georgia.
The committed crime envisages from 3 to 8 years of imprisonment.
The investigation established that four Turkish citizens – H.B., B.I., C.Ch., and I.Sh. submitted forged temporary residence card of the Republic of France at the Kutaisi International Airport during the passport control procedures. The detainees were planning to board Kutaisi-Milan flight. It has also been established that illegal crossing of the stated border by detainees was organized by the citizen of the Turkish Republic - I.Sh.
Police seized the forged documents submitted by the detainees during the passport control procedures.
Investigation is in progress on the fact of the attempted illegal crossing of the state border of Georgia committed in group with forged documents and illegal transfer of migrants across the state border of Georgia, crimes envisaged under Article 19-344, Part II, Subparagraph “A” of the Article 362, Part 1, Article 344, Part II, Subparagraphs “B” and “E” of the Criminal Code of Georgia.