• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ”ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 8 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს დამნაშავეთა სამყაროს წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული კომპლექსური ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისსა და მარნეულში 8 პირი დააკავეს.
ყველა მათგანი: 1969 წელს დაბადებული პ. გ. (მეტსახელად „პალიკო“), 1980 წელს დაბადებული ზ. გ. (მეტსახელად „მუხო“), 1964 წელს დაბადებული ჯ. გ. (მეტსახელად „ჯამა“), 1995 წელს დაბადებული ვ. გ., 1983 წელს დაბადებული დ. დ., 1991 წელს დაბადებული დ. ა., 1983 წელს დაბადებული ვ. გ. (მეტსახელად „ლაპუხა“), 1963 წელს დაბადებული ა. ო. "ქურდული სამყაროს" წევრობის, "ქურდული სამყაროს" საქმიანობის მხარდაჭერის, "ქურდული სამყაროს" წევრისთვის მიმართვის ბრალდებით არის დაკავებული.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ერთ-ერთ მოქალაქეს ბრალდებულ ა.ო.-სთან პროცენტიან სესხთან დაკავშირებით ფინანსური დავა წარმოექმნა.
ა.ო., სადავო საკითხის „ქურდული წესების“ შესაბამისად განხილვისა და დავის თავის სასარგებლოდ გადაწყვეტის მიზნით, ერთ-ერთი ბრალდებულის - დ.ა.-ს მეშვეობით დაუკავშირდა "ქურდული სამყაროს" წევრებს, ასევე ბრალდებულებს. აღნიშნულმა პირებმა ა.ო.-ს საკუთარი მატერიალური სარგებლის მიღების სანაცვლოდ დახმარება აღუთქვეს.
ბრალდებულებმა 2021 წლის აპრილსა და მარტში, თბილისში, ერთ-ერთ უბანში მდებარე საცხოვრებელ სახლში ფინანსური დავის „ქურდული წესით“ გარჩევა მოაწყეს.
დავის „ქურდული წესით“ გარჩევის შედეგად მიღებული გადაწყვეტილების თანახმად, დაზარალებული მოვალისგან - ა.ო.-სგან სადავო თანხას - 26 ათასი აშშ დოლარს ვერ მიიღებდა, რადგან მისი საქმიანობა „ქურდული სამყაროს“ წესებს არ შეესაბამებოდა.
პოლიციამ, ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო კომპიუტერული ტექნიკა და ბრალდებულების მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი „ქურდული შეხვედრების“ ორგანიზებისთვის ერთმანეთს უკავშირდებოდნენ.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობის, „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის და „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით, 223-ე მე-3 პრიმა მუხლის მეორე ნაწილით და 223-ე მე-4 პრიმა მუხლის პირველი ნაწილებით მიმდინარეობს.

• The Ministry of Internal Affairs detained 8 persons connected with the ”Thieves ...
The officers of the Main Division for Combating Organized Crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, in cooperation with the General Prosecutor's Office, detained 8 persons in Tbilisi and Marneuli as a result of complex operative and investigative activities carried out on the basis of the relevant court decision.
All of the detainees: P.G. (DoB 1969, Nicknamed "Paliko"), Z.G. (DoB1980, Nicknamed "Mukho"), J.G. (DoB1964, Nicknamed "Jama"), V.G. (DoB 1995) D.D. (DoB1983) D.A. (DoB1991) V.G. (DoB1983, Nicknamed "Lapukha"), A.O. (DoB 1963) are accused of membership of the so-called "thieves' world", appealing to a member of the "thieves' world" and supporting the activities of the “thieves' world”.
The investigation established that one of the citizens had a financial dispute with A.O. with regard to the indebtedness.
In order to discuss the dispute in accordance with the "Thieves Rules" and resolve it in his favor, A.O. contacted members of the "thieves' world" with the assistance of D.A. and other detainees who promised to assistance A.O. in exchange for receiving certain financial benefits.
In April and March of 2021, detainees arranged the so called “Criminal Skirmish” in a residential house located in one of the districts of Tbilisi.
According to the decision made as a result of “Criminal Skirmish” it was decided that A.O. would not have to return the indebtedness in the amount of 26 thousand USD to the lender as her actions were not corresponding the rules established by the “Thieves World”.
As a result of the search activities, the law enforcers seized computer equipment and the detainees’ mobile phones applied to communicate with each other for organization of “Criminal Skirmishes”.
Investigation on the fact of membership of the so-called "Thieves World", appealing to a member of the "thieves' world" and supporting the activities of the “thieves' world” is in progress under articles 223-(1), Part I article 223-(3) part II and article 223(4) part II of the Criminal Code of Georgia.