• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ”ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 7 პირი დააკავა, ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ”ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 7 პირი დააკავა, ხოლო 2 პირს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა
შინაგან საქმეთა სამინისტრო განაგრძობს "ქურდული" მენტალიტეტისა" და "ქურდული სამყაროს" წინააღმდეგ აქტიურ და უკომპრომისო ბრძოლას.
ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული აქტიური კომპლექსური საგამოძიებო მოქმედებებისა და ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების შედეგად, მოქალაქეთა შორის არსებული ფინანსური დავის "ქურდული წესით" გარჩევის ფაქტი გამოავლინეს. აჭარაში, თბილისსა და რუსთავში "ქურდულ სამყაროსთან" კავშირში მყოფი 7 პირი დააკავეს, ხოლო საზღვარგარეთ მყოფ 2 პირს - ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა.
სამართალდამცველებმა 1965 წელს დაბადებული შ. მ. (მეტსახელად "ჩატო") და 1972 წელს დაბადებული მ. ფ. - "ქურდული სამყაროს" წევრობისთვის, ხოლო 1979 წელს დაბადებული გ. ნ., 1979 წელს დაბადებული ვ. ა. და 1968 წელს დაბადებული გ. ც. - "ქურდული სამყაროს" საქმიანობის მხარდაჭერისთვის დააკავეს.
1960 წელს დაბადებული ა. ჯ. (მეტსახელად "კიკა") და 1969 წელს დაბადებული რ. გ. კი "ქურდული სამყაროს" წევრისთვის მიმართვის ბრალდებით არიან დაკავებული.
რაც შეეხება 1977 წელს დაბადებულ თ. ფ.-ს და 1975 წელს დაბადებულ გ. თ.-ს, მათ „ქურდული სამყაროს" წევრობისთვის ბრალი დაუსწრებლად წარედგინათ.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულებმა - გ.ნ.-მ და ვ.ა.-მ, ა.ჯ.-ის და რ. გ.-ს მეშვეობით, თურქეთის რესპუბლიკაში მოიძიეს კლიენტი - მ. ქ., რომელმაც ლ.ა.-ს დავალებით მათგან შეიძინა დიდი რაოდენობით ოქროს ნივთები. მოგვიანებით აღმოჩნდა, რომ მონეტები ყალბი იყო. ლ.ა.-მ, ყალბ ოქროში გადახდილი ფულის უკან ამოღების მიზნით, დასახმარებლად მიმართა „კანონიერ ქურდ“ მინდია ლავას ოღლის.
მხარეებს შორის არსებული ფინანსური დავის "ქურდული სამყაროს" წესების მიხედვით გადაწყვეტის მიზნით, საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკის ტერიტორიაზე რამდენჯერმე მოეწყო ე.წ. ქურდული გარჩევები, რომლებშიც, მოდავე მხარეებთან, კრიმინალურ ავტორიტეტებსა და "ქურდული სამყაროს" წევრებთან ერთად, პირადად და დისტანციურად მონაწილეობდნენ საზღვარგარეთ მყოფი "კანონიერი ქურდები": მინდია ლავას ოღლი, ჯეირან კინწურაშვილი და ზვიად პაპიაშვილი.
გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ დაკავებული "ქურდული სამყაროს" წევრები და კრიმინალური ავტორიტეტები, მოქალაქეებს შორის არსებული ფინანსური დავების მოგვარებისა და პირადი სარგებლის მიღების მიზნით, საზღვარგარეთ მყოფ ქართველ „კანონიერ ქურდებს“ უკავშირდებოდნენ და ე.წ. ქურდულ გარჩევებს აწყობდნენ.
პოლიციამ ნივთმტკიცებად ამოიღო ბრალდებულების მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს და საზღვარგარეთ მყოფ „კანონიერ ქურდს“ უკავშირდებოდნენ.
საქმეზე გრძელდება შესაბამისი საპროცესო და საგამოძიებო მოქმედებები და შესაძლებელია, ბრალდებულთა წრე გაფართოვდეს.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობის, „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის და „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პირველი პრიმა მუხლის 1-ელი ნაწილით, 223-ე მე-3 პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილით და 223-ე მე-4 პრიმა მუხლის 1-ელი ნაწილით მიმდინარეობს.

• The Ministry of Internal Affairs arrested 7 people connected with the ”Criminal ...
The Ministry of Internal Affairs arrested 7 people connected with the ”Criminal World” and charged 2 people in absentia
The Ministry of Internal Affairs continues an active and uncompromising fight against the "Criminal mentality" and "Criminal world".
The employees of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of the active complex investigative activities and operative-search measures conducted together with the General Prosecutor's Office, exposed the fact of solving the financial dispute between citizens according the “Thief’s Law”. In Adjara, Tbilisi and Rustavi, 7 persons connected with the "Thieves’ World" were arrested, and 2 persons being abroad were charged in absentia.
The law enforcement officers, detained Sh. M (DoB 1965), (nicknamed "Chato") and M. F. (DoB 1972) - for the membership of the "Thieves' World", and G.N. (DoB1979). V.A. (DoB 1979) and G.Ts. (DoB 1968) were arrested for supporting the activities of "Thief’s World".
A.J. (DoB 1960), (nicknamed "Kika") and R.G. (DoB 1969) are accused of appealing to a member of the "thieves' world".
As for T.P(DoB 1977) and G. T.(DoB1975), they were charged in absentia for being a member of the "thieves' world".
The committed crimes envision from 3 to 10 years of imprisonment.
The investigation established that the defendants – with the assistance of G.N. and V.A., A.J. and R.G. found a client in the Republic of Turkey - M. St. who purchased a large amount of gold items from them on the instructions of L.A. The coins were later found to be fake. In order to get the refund, L.A. turned to the "thief in law" Mindia Lavas Ogli for help.
In order to resolve the financial dispute between the parties according to the rules of the "thieves' world", the so-called Thief trials were arranged, in which, together with the disputing parties, criminal authorities and members of the "thieves' world", the "thieves in law" abroad: Mindia Lavasogli, Jeyran Kintsurashvili and Zviad Papiashvili participated personally and remotely.
The investigation also established that the arrested members of the "world of thieves" and criminal authorities, in order to settle financial disputes between citizens and receive personal benefits, were in contact with Georgian "Thieves’ in Law" abroad and organized criminal skirmishes.
As evidence, the police seized the mobile phones of the defendants, through which they communicated with each other and with the "thief in law" abroad.
Appropriate procedural and investigative actions are in progress in the case, and it is possible that the circle of defendants will expand.
Investigation into the facts of membership of "Thieves' World", support of "Thieves' activities" and appeals to members of "Thieves'" is in progress under Article 223, Part I, Article 223 (3) Part II and 223 (4) part I of the Criminal Code of Georgia.