• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ”ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 4 პირი დააკავა, ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ”ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 4 პირი დააკავა, 2 პირს კი ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტისა და ქვემო ქართლის საოლქო პროკურატურის თანამშრომლებმა ერთობლივად ჩატარებული კომპლექსური ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისში, ქვემო ქართლში, აჭარასა და სამეგრელოში "ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 4 პირი: 1962 წელს დაბადებული რ. ხ., ასევე წარსულში სხვადასხვა დანაშაულისთვის ნასამართლევი და ამჟამად პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფი პირები: 1989 წელს დაბადებული გ. პ., 1990 წელს დაბადებული ბ. ს.,1980 წელს დაბადებული ს. ყ. დააკავეს.
ბრალი დაუსწრებლად წარედგინათ ამჟამად საქართველოს ფარგლებს გარეთ მყოფ „კანონიერ ქურდს“ - 1977 წელს დაბადებულ ჯ. ბ.-ს, მეტსახელად „ბონჩოს“ და 1974 წელს დაბადებულ ა.თ.-ს.
ზემოაღნიშნულ პირებს ბრალად ედებათ „კანონიერი ქურდობა“, „ქურდული სამყაროს“ წევრობა", „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერა და დიდი ოდენობით ქონების მიღების მიზნით ჩადენილი გამოძალვა.
ჩატარებული გამოძიებით, მათ შორის მოსამართლის განჩინების საფუძველზე განხორციელებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ "ქურდულ სამყაროსთან" კავშირის ბრალდებით დაკავებული და ბრალწარდგენილი პირები აქტიურად მონაწილეობდნენ "ქურდული სამყაროს" საქმიანობის განხორციელებაში, პირადი სარგებლისა და უპირატესობის მიღების მიზნით ერთვებოდნენ მოქალაქეთა და "ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფ პირებს შორის წარმოშობილი პირადი კონფლიქტებისა თუ ფინანსური დავების მოგვარებაში, ასევე, „ქურდული წესებით“ გადაწყვეტაში, უკავშირდებოდნენ კრიმინალურ ავტორიტეტებს, აგრეთვე, საზღვარგარეთ მყოფ ქართველ „კანონიერ ქურდებს“ , მათ შორის მინდია ლავასოღლის, ასლან ქობულაძეს, მეტსახელად ,,ბაბუ“-ს და მათგან მითითებებს იღებდნენ.
გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ საზღვარგარეთ მყოფი ქართველი "კანონიერი ქურდი" - ჯ. ბ. (მეტსახელად „ბონჩო“), ქონებრივი სარგებლის მისაღებად, თავისი კრიმინალური გავლენის გამოყენებით მართავდა და ორგანიზებას უწევდა საქართველოში მცხოვრებ, "ქურდული სამყაროს" საქმიანობის მხარდამჭერ პირებს, ამჟამად ბრალდებულის სახით დაკავებულ რ.ხ.-ს და ს.ყ.-ს. კერძოდ, ჯ.ბ. აღნიშნული პირების მეშვეობით უკავშირდებოდა ერთ-ერთ მოქალაქეს გ.გ.-ს, რომლისგანაც ბრალდებულები ქართველი ბიზნესმენისგან სესხის სახით გამორთმეული თანხის - 55 000 ლარის გამოძალვას ცდილობდნენ, მისი და მისი ოჯახის წევრების სიცოცხლის მოსპობის მუქარითა და ე.წ. ქურდული გარჩევის გზით.
„კანონიერი ქურდობის“, „ქურდული სამყაროს“ წევრობის, "ქურდული სამყაროს" საქმიანობის მხარდაჭერის და დიდი ოდენობით ქონების მიღების მიზნით ჩადენილ გამოძალვის ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223 -ე პრიმა მუხლის 1-ლი და მე-2 ნაწილებით, 223-ე მე-3 პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილით და 181-ე მუხლის მე-2 ნაწილით მიმდინარეობს.

• The Ministry of Internal Affairs arrested 4 people connected with the ”Thieves W...
The Ministry of Internal Affairs arrested 4 people connected with the ”Thieves World” and charged 2 people in absentia
As a result of the complex operative and investigative measures conducted jointly by Kvemo Kartli Police Department of the Ministry of Internal Affairs and Kvemo Kartli District Prosecutor's Office, on the basis of the judge's ruling, detained 4 people in Tbilisi, Kvemo Kartli, Adjara and Samegrelo regions for connections with the "world of thieves". The detainees are as follows R. Kh (DoB 1962), as well as persons with previous convictions and currently under probation: G. P. (DoB 1989), B. S. (DoB 1990), S. K. (DoB 1980).
Charges were presented in absentia to the "thief in law" who are currently abroad - J.B. (DoB 1977), nicknamed "Boncho" and A.T. (DoB 1974).
The above-mentioned persons are accused of being a “thief in law”, membership of "Thieves World", supporting the activities of "Thieves world" and extortion committed in order to obtain a large amount of property.
As a result of the conducted investigation, including the secret investigative actions carried out on the basis of the judge's ruling, it was established that persons arrested and accused of having relations with the "thieves' world" actively participated in the implementation of the activities of the "thieves' world", in order to receive personal benefits and advantages, they were also involved in skirmishes between citizens connected with the "thieves' world". They contacted criminal authority to make decisions in accordance with the “Thieves Law” as well as “Thieves in Law” residing abroad, including Mindia Lavasoghli, Aslan Kobuladze, nicknamed “Babu” and received instructions from them.
The investigation also established that the Georgian "thief in law" living abroad- J. b. (nicknamed "Boncho"), used his criminal influence to manage and organize support of the activities of persons residing in Georgia with connections of the “Thieves World”- R.Kh. and S.K., currently arrested as accused persons. In particular, J.B. through the mentioned persons, contacted one of the citizens G.G., from whom the defendants tried to extort 55,000 GEL which he took as a loan from the Georgian businessman. They tried to extort cash by threatening to kill G.G., his family members through the so-called “criminal skirmish”.
The committed crime envisions from 3 to 15 years of imprisonment.
Investigation into the facts of being a “thief in Law” membership of the "Thieves World", support of the activities of the "Thieves World" and extortion committed in order to receive a large amount of property is in progress under articles 223 (1) I and II parts, 223 (3), part II, 181, part II of the Criminal Code of Georgia.