• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ქურდობისა და კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვოდ შეღწევ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ქურდობისა და კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვოდ შეღწევის ბრალდებით 5 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისსა და ბათუმში, 5 პირი: 1994 წელს დაბადებული ა.კ., 1995 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი თ.პ, 1974 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი მ.მ., 1975 წელს დაბადებული კ.მ. და 1989 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი გ.ჯ. დააკავეს. ასევე, დაუსწრებლად პასუხისგებაში იქნა მიცემული რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე, 1982 წელს დაბადებული მ.მ. მათ ორგანიზებული ჯგუფის მიერ კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვოდ შეღწევასა და დიდი ოდენობით თანხების ფარულად დაუფლებაში ედებათ ბრალი.
გამოძიებით დადგინდა, რომ რუსეთის მოქალაქე მ.მ.-მ და ა.კ.-მ უნებართვოდ შეაღწიეს ონლაინ ტოტალიზატორისა და კაზინოს მომხმარებელთა ვებ-გვერდებზე და მათზე მიბმული საბანკო პლასტიკური ბარათებიდან ფარულად დაეუფლნენ 23 მოქალაქის კუთვნილ თანხებს. უკანონოდ დაუფლებული თანხების განაღდებაში კი მათ მ.მ., კ.მ., თ.პ. და გ.ჯ. ეხმარებოდნენ. მოქალაქეთათვის მიყენებული ზიანის ოდენობამ, ჯამში, 72 000 ლარი შეადგინა.
საქმეზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 177-ე და 284-ე მუხლებით მიმდინარეობს, რაც ქურდობას და კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევას გულისხმობს.

• Ministry of Internal Affairs detained 5 persons for theft and illegal access to ...
The officers of Investigative Main Division under Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-search and investigative activities detained five persons on the basis of the respective court order: A.K. (DoB 1994), previously convicted T.P. (DoB 1995), previously convicted M.M. (DoB 1974), K.M. (DoB 1975) and previously convicted G.J. (DoB 1989). Law enforcers have also charged Russian citizen M.M. (DoB 1982) in absentia for illegal access to computer systems committed by the organized group and covert appropriation of sums in large quantities.
Investigation established that Russian citizen M.M. and A.K. illegally accessed totalizator and casino web-sites and appropriated sums of 23 citizens through the bank cards registered on the web-sites. Cashing activities were facilitated by M.M. K.M. T.P. and G.J. it is notable that the amount of damage caused to the citizens totaled 72,000 GEL.
Investigation on the fact of illegal access to computer systems committed by the organized group and covert appropriation of sums in large quantities, articles 177 and 284 envisaged by the Criminal Code of Georgia.