• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ქურდობის ბრალდებით 13 პირი დააკავა, 16 - ამხილა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის გლდანი- ნაძალადევის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1986 წელს დაბადებული, წარსულში ქურდობისთვის ორჯერ ნასამართლევი და ამჟამად პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფი დ.გ. ქურდობის ბრალდებით დააკავეს. ჩადენილი დანაშაული 4-დან 7 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულმა თბილისში, გლდანის მე-3 მიკრორაიონში 2 ბინა გაქურდა და მიიმალა.
პოლიციამ, დაკავებულის საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას, მოპარული ნივთები ნივთმტკიცებად ამოიღო.
გამოძიება ქურდობის ფაქტზე მიმდინარეობს, საქართველოს სსკ-ს 177-ე მუხლის მე-3 ნაწილით.
ამავე ბრალდებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს კახეთის პოლიციის დეპარტამენტის დედოფლისწყაროს რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ცხელ კვალზე ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, 1996 წელს დაბადებული ლ.კ. დააკავეს, 1995 წელს დაბადებული, ამჟამად მიმალვაში მყოფი ლ.ბ. კი ამხილეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ აღნიშნულმა პირებმა დედოფლისწყაროში, 9 ძმის ქუჩაზე მცხოვრები მოქალაქეების კუთვნილ საცხოვრებელ სახლებში წინასწარი შეთანხმებით, არაერთგზის, უკანონოდ შეაღწიეს, სადაც ფარულად დაეუფლნენ სხვადასხვა სახის საოჯახო ნივთებსა და სამკაულებს.
ბრალდებულებმა ნაქურდალი ნივთების ერთი ნაწილი გადამალეს, დანარჩენი ნივთები კი მეტროსადგურ „ისნის“ მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებულ ლომბარდში ჩააბარეს, ასევე, თბილისში, მშრალი ხიდის მიმდებარე ტერიტორიაზე, მეტროსადგურ „ვაგზლის მოედნის“ ახლოს მდებარე ე.წ. „ოქროს ბირჟაზე“ და ქალაქ ყვარელში გაყიდეს.
სამართალდამცველებმა რეალიზებული და გადამალული ნაქურდალი ნივთების დიდი ნაწილი ნივთმტკიცებად ამოიღეს. საგამოძიებო მოქმედებების დასრულებისთანავე, აღნიშნული ნივთები კანონიერ მფლობელებს დაუბრუნდება.
ბოლო პერიოდში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ინტენსიური მუშაობის შედეგად, თბილისში, სამეგრელოში, გურიაში, კახეთსა და შიდა ქართლში ქურდობის 16 ფაქტი გახსნეს, 13 პირი დააკავეს, 16 კი ამხილეს.

• Ministry of Internal Affairs on the fact of theft detained 13 persons, exposed -...
The officers of Gldani-Nadzaladevi Division of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of the investigative activities conducted on the basis of operative information, on the fact of theft detained previously convicted for theft twice and currently being under conditional sentence - D.J. (DoB: 1986). The crime committed envisages imprisonment from 4 to 7 years in length.
The investigation established that the defendant robbed 2 apartments in the 3rd m/d of Gldani, Tbilisi and managed to escape.
As a result of search of a detainee’s flat the police seized stolen items as material evidences.
The offender has pleaded guilty.
The investigation is in progress on the fact of theft (part III of the Article 177 of the Criminal Code of Georgia).
On the same charges the officers of Dedoplistskaro Regional Division of Kakheti Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of immediate operative-searching and investigative activities detained L.K. (DoB: 1996) and exposed currently hidden L.B. (DoB: 1995).
The investigation established that the above mentioned persons illegally entered the residential houses of the citizens residing in 9 Brothers str., Dedoplistskaro, where they secretly acquired a variety of family items and jewelry.
The defendants hid one part of the stolen items and took the remaining items to the pawn shop located in the vicinity of the metro station "Isani"; also, they sold out the part of stolen items in the territory of Dry Bridge, so called “Golden Market” located in the vicinity of the metro station “Railway Station” and in Kvareli.
The law enforcers seized a large number of sold and hidden items as material evidences. As soon as the investigative actions are completed, these items will be returned to legal owners.
Recently, the employees of the Ministry of Internal Affairs as a result of intensive activities solved 16 facts of robbery, detained 13 individuals and exposed 16 individuals on the fact of theft in Tbilisi, Samegrelo, Guria, Kakheti and Shida Kartli.