• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ნატოში მეკავშირე ოფიცერი მიავლინა
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციის შტაბ-ბინაში მეკავშირე ოფიცერი მიავლინა. დღეს, მეკავშირე ოფიცრის, ნიკოლოზ ქავთარაძის აკრედიტაციის შესაბამისი პროცედურა ნატომ ოფიციალურად დაასრულა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მეკავშირე ოფიცერი, ალიანსში ინტეგრაციის გზაზე თანამშრომლობის შემდგომი გაღრმავების მიზნით, უზრუნველყოფს მუდმივ კომუნიკაციასა და კოორდინაციას ნატოს საზღვაო ძალების სარდლობასთან, ნატოს გაერთიანებული ძალების უზენაეს სარდლობასთან და ნატოს შტაბ-ბინასთან. აღნიშნული მნიშვნელოვანი პოლიტიკური გზავნილია და ხაზს უსვამს საქართველოს და ალიანსის შესაბამის ინსტიტუტებს შორის არსებულ წარმატებულ თანამშრომლობას.
აღსანიშნავია, რომ 2016 წლის ვარშავის სამიტის შემდეგ, საქართველო-ნატოს ურთიერთობებში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა საზღვაო უსაფრთხოების მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავებას, რომელთა განხორციელებაც შინაგან საქმეთა სამინისტროს კომპეტენციის სფეროს წარმოადგენს. აღნიშნული მზაობა 2018 წელს ნატოს ბრიუსელის სამიტის დეკლარაციითაც დადასტურდა, სადაც საზღვაო უსაფრთხოების მიმართულებით მთელი რიგი მნიშვნელოვანი ინიციატივები განისაზღვრა.

• The Ministry of Internal Affairs of Georgia deployed a Liaison Officer to NATO
The Ministry of Internal Affairs sent a Liaison Officer to NATO headquarter. The accreditation procedures of newly appointed Liaison Officer, Nikoloz Kavtaradze, were officially completed by NATO today.
On the path toward NATO integration, the MIA Liaison Officer will ensure permanent communication and coordination with the Allied Maritime Command, the Supreme Allied Commanders and NATO HQ. The deployment of a Liaison Officer is a significant political message and emphasizes the existing fruitful cooperation between NATO and Georgia.
It is noteworthy that after the Warsaw Summit 2016, in the framework of NATO-Georgia cooperation, special attention is paid to deepening cooperation in the field of maritime security, which is the sphere of competence of the Ministry of Internal Affairs.
This willingness of cooperation was confirmed by NATO-Georgia Commission Declaration at the Brussels Summit in 2018. A number of important initiatives on maritime security were defined in the declaration.