შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის და ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე - 1970 წელს დაბადებული ფ.დ. საბაჟო გამშვები პუნქტი „კარწახის“ ტერიტორიაზე დააკავეს.
დაკავებულს ბრალი ედება განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების და ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების უკანონო შეძენა-შენახვაში, საქართველოში უკანონოდ შემოტანასა და ტრანზიტით საერთაშორისო გადაზიდვაში.
ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის თანამშრომლებმა დაკავებულის მართვის ქვეშ არსებული სატვირთო მანქანის შემოწმებისას, მანქანის სალონში სპეციალურად მოწყობილ სამალავში ნახევარი კილოგრამი ნარკოტიკული საშუალება „ჰეროინი“ და 99 აბი ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერება“მდმა“ აღმოაჩინეს, რაც პოლიციამ ნივთმტკიცების სახით ამოიღო.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ფ.დ.-ს ამოღებული ნარკოტიკული საშუალება, თურქეთიდან საქართველოს გავლით, უზბეკეთში უკანონოდ გადაჰქონდა.
განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების და ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერების უკანონო შეძენა-შენახვის, საქართველოში უკანონოდ შემოტანის და ტრანზიტით საერთაშორისო გადაზიდვის ფაქტებზე გამოძიება მიმდინარეობს საქართველოს სსკ-ის 260-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, 260-ე მუხლის მე-6 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, 262-ე მუხლის 1-ლი პრიმა ნაწილით, 262-ე მუხლის მე-4 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით.

• Ministry of Internal Affairs detained one person for drug- related crime
The officers of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs along with Customs Department of the Revenue Service under the Ministry of Finances, as a result of operative and investigative activities detained Turkish citizen – P.D. on the territory of “Kartsakhi” border crossing point.
Detainee is accused of illegal purchase and keeping of drugs and new psychotropic substances in especially large quantities, illegal import to Georgia and international transit.
During the inspection of the detainee’s vehicle, the officers of the Customs Department of the Revenue Service under the Ministry of Finances found half kilogram of drug – “Heroin” hidden in specially arranged cache in the car salon as well as 99 pills of “MDMA” psychotropic substance which have been seized as evidence.
Investigation established that drug substances were smuggled from Turkey to Uzbekistan via Georgia.
The investigation is in progress on the fact of illegal purchase and keeping of drugs and new psychotropic substances in especially large quantities, illegal import to Georgia and international transit, article 260, II and VI parts, sub-paragraph sub-paragraphs “A” and article 262, IV part, sub-paragraph “A” of the Criminal Code of Georgia.