• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ნარკოდანაშაულისთვის 77 პირი დააკავა, მათგან 23 ნარ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის - თეიმურაზ კუპატაძის ბრიფინგი
შინაგან საქმეთა სამინისტრო განაგრძობს ნარკოდანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლას და ნარკოტიკების გამსაღებლების მიმართ კანონით გათვალისწინებული ზომების გატარებას.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ გატარებული კომპლექსური ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად გამოვლენილი იქნა ტრანსნაციონალური ორგანიზებული დანაშაული. კერძოდ ამოღებული იქნა ბანანით დატვირთულ საზღვაო კონტეინერში ფარულად მოთავსებული 52 კილოგრამამდე ნარკოტიკული საშუალება „კოკაინი“, რომელიც ეკვადორიდან ევროპაში ტრანზიტული გზით, საქართველოს გავლით გადაჰქონდათ.
ხსენებულ სისხლის სამართლის საქმეზე გრძელდება ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებები ნარკოტრანზიტში ჩართული ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის წევრების გამოვლენისა და მათი დაკავების მიზნით.
ასევე ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სამართალდამცველების მიერ აღმოჩენილი და განეიტრალებული იქნა ერთ-ერთი მსხვილი ინტერნეტ ნარკოსარეალიზაციო მაღაზია, რომელიც ე.წ. შავი ბაზრის 50 პროცენტზე მეტს ამარაგებდა.
აღნიშნულ მაღაზიას მართავდა, ასევე, დადების მეთოდით განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების რეალიზაციას ახდენდა ჩვენ მიერ დაკავებული, 1963 წელს დაბადებული საქართველოს მოქალაქე, რომლის პირადი და საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას, ასევე, მის მიერ მითითებული ლოკაციებიდან ნივთმტკიცებად ამოღებული იქნა 4 კილოგრამამდე ნარკოტიკული საშუალება „კოკაინი“, 27 ათასი ცალი ნარკოტიკული საშუალება „ექსტაზის“ აბები და 10 კილოგრამი ნარკოტიკული საშუალება „მდმა“.
შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და გენერალური პროკურატურის თანამშრომლების მიერ, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ბოლო პერიოდში, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ნარკოდანაშაულის ბრალდებით 77 პირია დაკავებული მათ შორის 23 ნარკორეალიზატორია.
დაკავებულები არიან როგორც საქართველოს, ასევე, ირანის, თურქეთის, რუსეთის, ინდოეთის და ნიგერიის მოქალაქეები.
დაკავებულების მიერ მითითებული ლოკაციებიდან, ასევე, დაკავებულების პირადი, საცხოვრებელი სახლებისა და მათი ავტომანქანების ჩხრეკისას, ნივთმტკიცების სახით ამოღებულია დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული და ფსიქოტროპული საშუალებები:
„ჰეროინი“, „კოკაინი“, „მდმა“, „ალფა პვპ“, „მეტამფეტამინი“, „მეტადონი“, „ჰაშიში“ და ფსიქოტროპული ნივთიერებები.
ბრალდებულებისგან პოლიციამ, ასევე, ნივთმტკიცებად ამოიღო სავარაუდოდ, ნარკოტიკების რეალიზაციის შედეგად მიღებული დიდი ოდენობით ფული.

• The Ministry of Internal Affairs arrested 77 people for drug-related crimes, 23 ...
The Ministry of Internal Affairs arrested 77 people for drug-related crimes, 23 including drug dealers
Briefing of the Director of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs - Teimuraz Kupatadze
The Ministry of Internal Affairs continues the fight against drug-related crime and legal measures against drug dealers.
As a result of complex operative measures carried out by the employees of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, transnational organized crime was exposed. In particular, up to 52 kilograms of "cocaine" drug secretly placed in a sea container loaded with bananas, which was being transported from Ecuador to Europe through Georgia, was seized. In the mentioned criminal case, operational and investigative activities are in progress in order to identify and arrest members of the organized criminal group involved in the mentioned drug trafficking.
Herewith, as a result of operational and investigative actions, law enforcement officers seized and neutralized one of the large Internet drug sale stores, supplying more than 50 percent of the so-called black market.
The aforementioned store was managed by a citizen of Georgia born in 1963 who was arrested by us and was selling a particularly large amount of narcotic drugs by placing method. 27 thousand pieces of narcotic drug "Ecstasy" pills - with a total weight of 12 (twelve) kilograms and 10 (ten) kilograms of narcotic drug "Mdma" was seized.
As a result of operational measures and investigative actions carried out by the employees of the Ministry of Internal Affairs and the General Prosecutor's Office, 77 people have been arrested for drug crimes, including 23 drug dealers.
Citizens of Georgia, Iran, Turkey, Russia, India and Nigeria are detained.
On the basis of the judge's ruling, the police made control purchases of drugs from persons arrested on charges of illegal selling of drugs several times and secretly audio-video recorded these purchases.
From the locations indicated by the detainees, as well as during the search of the detainees' residential places and their vehicles, a large and especially large amount of narcotics and psychotropic drugs were seized as evidence:
"Heroin", "Cocaine", "MDMA", "Alpha PVP", "Methamphetamine", "Methadone", "Hashish" and psychotropic substances.
The police also seized a large amount of cash from the defendants as evidence, allegedly obtained from the sale of drugs.