• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მოძალადეზე ელექტრონული ზედამხედველობა პირველად დაიწყ...
2020 წლის 1 სექტემბერს ძალაში შესული საკანონმდებლო ცვლილებების შემდგომ, შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ პირველად დაწესდა ელექტრონული ზედამხედველობა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ქვემო ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის მარნეულის რაიონულმა სამმართველომ გამოძიება დაიწყო ოჯახში ძალადობისა და მუქარის ფაქტებზე, საქართველოს სსკ-ის 126-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილითა და 11 პრიმა 151-ე მუხლის მე-2 ნაწილის "დ" ქვეპუნქტით.
გამოძიებით დადგინდა, რომ 1985 წელს დაბადებულმა ბრალდებულმა მამაკაცმა მეუღლეს - 1983 წელს დაბადებულ რ.ა.-ს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა და სიცოცხლის მოსპობით დაემუქრა.
მოძალადის მიერ ძალადობის განმეორების რისკების შეფასებისა და მსხვერპლის თანხმობის შემდეგ მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება მოძალადის მიმართ, შემაკავებელი ორდერის გამოცემასთან ერთად, ელექტრონული ზედამხედველობის დაწესების შესახებ.
გამოძიება ოჯახში ძალადობისა და მუქარის ფაქტებზე, საქართველოს სსკ-ის 126-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილითა და 11 პრიმა 151-ე მუხლის მე-2 ნაწილის "დ" ქვეპუნქტით მიმდინარეობს. დანაშაული 3 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
აღსანიშნავია, რომ მოძალადეებზე ელექტრონული ზედამხედველობის დანერგვის შესახებ კანონპროექტი შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ იქნა ინიცირებული. ინიციატივის მიზანს წარმოადგენდა მსხვერპლთა უსაფრთხოების დაცვის გარანტიების გაზრდა და გაუმჯობესება.
ელექტრონული სამაჯურის მეშვეობით მოძალადის ვირტუალურ მონიტორინგს უზრუნველყოფს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრი "112". მოძალადის მიერ დაკისრებული ვალდებულებების შესრულება სავალდებულოა, ხოლო მოძალადის მიერ ელექტრონული ზედამხედველობისთვის თავის არიდება ითვალისწინებს სისხლის სამართლის კოდექსით განსაზღვრულ პასუხისმგებლობას.

• Ministry of Internal Affairs has launched electronic surveillance against abuser...
After the legislative changes that came into force on September 1, 2020, the Ministry of Internal Affairs launched electronic monitoring for the first time.
Marneuli Police Division under Kvemo Kartli Police Department of the Ministry of Internal Affairs has launched an investigation on the facts of domestic violence and threat under the article 126 1, Part 1, Article 111-151, Part 2, Subparagraph "d" of the Criminal Code of Georgia.
The investigation established that the accused individual, born in 1985, physically assaulted his spouse - RA, (DoB 1983) and threatened with liquidation.
After assessing the risks of recurrence of violence from the side of the abuser and on the basis of the victim's consent, it was decided to establish electronic surveillance to the abuser, in parallel with issuing a restraining order.
Investigation is in progress on the facts of domestic violence and threat under the article 126, Article 126 1, Part 1, Article 111-151, Part 2, Sub-paragraph "d" of the Criminal Code of Georgia. The committed crime envisages a maximum of three years of imprisonment.
It is notable that the draft law on the introduction of electronic surveillance against abusers was initiated by the Ministry of Internal Affairs. Aim of the initiative was to increase and improve the level of victim’s safety.
Virtual monitoring of the abuser through electronic bracelet is provided by the Public Safety Management Center "112" under the Ministry of Internal Affairs. Fulfillment of obligations imposed to abuser shall be mandatory. Avoidance of electronic surveillance by the abuser entails liability envisaged by the Criminal Code.