შინაგან საქმეთა სამინისტრომ კოვიდ-19-ის წინააღმდეგ ბრძოლის მიზნით მოქმედი რეგულაციების დარღვევის 608 ფაქტი გამოავლინა
სამართალდამცველების მიერ განხორციელებული მონიტორინგის შედეგად ბოლო 24 საათის განმავლობაში მთელი ქვეყნის მასშტაბით, დაწესებული შეზღუდვების ფარგლებში მოქმედი რეგულაციების დარღვევის 608 ფაქტი გამოვლინდა.
პოლიციამ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 42(10)-ე მუხლის შესაბამისად 142 ფიზიკური პირი დააჯარიმა.
გარდა ამისა, 24 საათის განმავლობაში პირბადის ტარების წესის დარღვევის ფაქტზე, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 42(11)-ე მუხლის შესაბამისად 466 ფიზიკური პირი დაჯარიმდა.

• MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS EXPOSED 608 FACTS OF BREACHING REGULATIONS IMPOSED ...
MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS EXPOSED 608 FACTS OF BREACHING REGULATIONS IMPOSED AGAINST THE SPREAD OF COVID-19
Within the last 24 hours, as a result of monitoring activities carried out by the law enforcement officers 608 facts of breaching regulations imposed against the spread of COVID-19 have been revealed across the country.
Police have fined 142 persons under article 42 (10) envisaged by the Code of Administrative Offences.
In addition to the mentioned, during the last 24 hours, 466 persons were fined for not wearing face masks, crime envisaged under article 42 (11) of the Code of Administrative Offences.