შინაგან საქმეთა სამინისტრომ კოვიდ-19-ის წინააღმდეგ ბრძოლის მიზნით მოქმედი რეგულაციების დარღვევის 554 ფაქტი გამოავლინა
სამართალდამცველების მიერ განხორციელებული მონიტორინგის შედეგად ბოლო 24 საათის განმავლობაში მთელი ქვეყნის მასშტაბით, დაწესებული შეზღუდვების ფარგლებში მოქმედი რეგულაციების დარღვევის 554 ფაქტი გამოვლინდა.
პოლიციამ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 42(10)-ე მუხლის შესაბამისად 101 ფიზიკური პირი დააჯარიმა.
გარდა ამისა, 24 საათის განმავლობაში პირბადის ტარების წესის დარღვევის ფაქტზე, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 42(11)-ე მუხლის შესაბამისად 453 ფიზიკური პირი დაჯარიმდა.

• Ministry of Internal Affairs exposed 554 facts of breaching regulations imposed ...
Ministry of Internal Affairs exposed 554 facts of breaching regulations imposed against the spread of COVID-19
Within the last 24 hours, as a result of monitoring activities carried out by the law enforcement officers 554 facts of breaching regulations imposed against the spread of COVID-19 have been revealed across the country.
Police have fined 101 physical persons under the article 42 (10) envisaged by the Code of Administrative Offences.
In addition to the mentioned, 453 persons were fined for not wearing face masks, crime envisaged under the article 42 (11) of the Code of Administrative Offences.