შინაგან საქმეთა სამინისტრომ კოვიდ-19-ის წინააღმდეგ ბრძოლის მიზნით მოქმედი რეგულაციების დარღვევის 1 305 ფაქტი გამოავლინა
სამართალდამცველების მიერ განხორციელებული მონიტორინგის შედეგად, ბოლო 24 საათის განმავლობაში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, დაწესებული შეზღუდვების ფარგლებში მოქმედი რეგულაციების დარღვევის 1 305 ფაქტი გამოვლინდა.
პოლიციამ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 42(10)-ე მუხლის შესაბამისად 92 პირი დააჯარიმა.
გარდა ამისა, ბოლო 24 საათის განმავლობაში, პირბადის ტარების წესის დარღვევის ფაქტზე, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 42(11)-ე მუხლის შესაბამისად 1 072 ფიზიკური პირი დაჯარიმდა, ხოლო პირბადის ტარების წესის განმეორებით დარღვევის 141 ფაქტი გამოვლინდა.

• MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS EXPOSED 1305 FACTS OF BREACHING REGULATIONS IMPOSED...
MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS EXPOSED 1305 FACTS OF BREACHING REGULATIONS IMPOSED AGAINST THE SPREAD OF COVID-19
Within the last 24 hours, as a result of monitoring activities carried out by the law enforcement officers 1305 facts of breaching regulations imposed against the spread of COVID-19 have been revealed across the country.
Police have fined 92 persons under article 42 (10) envisaged by the Code of Administrative Offences. Among those who were fined are citizens who violated the restriction of movement from 9 pm to 5 am.
In addition to the mentioned, during the last 24 hours, 1 072 persons were fined for not wearing face masks, crime envisaged under article 42 (11) of the Code of Administrative Offences, while 141 were additionally fined for violating the same article repeatedly.