შინაგან საქმეთა სამინისტრომ კოვიდ-19-ის წინააღმდეგ ბრძოლის მიზნით მოქმედი რეგულაციების დარღვევის 1 000 ფაქტი გამოავლინა
სამართალდამცველების მიერ განხორციელებული მონიტორინგის შედეგად, ბოლო 24 საათის განმავლობაში, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, დაწესებული შეზღუდვების ფარგლებში მოქმედი რეგულაციების დარღვევის 1 000 ფაქტი გამოვლინდა.
პოლიციამ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 42(10)-ე მუხლის შესაბამისად 78 პირი დააჯარიმა.
გარდა ამისა, ბოლო 24 საათის განმავლობაში, პირბადის ტარების წესის დარღვევის ფაქტზე, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 42(11)-ე მუხლის შესაბამისად 813 ფიზიკური პირი დაჯარიმდა, ხოლო პირბადის ტარების წესის განმეორებით დარღვევის 109 ფაქტი გამოვლინდა.

• MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS EXPOSED 1000 FACTS OF BREACHING REGULATIONS IMPOSED...
MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS EXPOSED 1000 FACTS OF BREACHING REGULATIONS IMPOSED AGAINST THE SPREAD OF COVID-19
Within the last 24 hours, as a result of monitoring activities carried out by the law enforcement officers 1000 facts of breaching regulations imposed against the spread of COVID-19 have been revealed across the country.
Police have fined 78 persons under article 42 (10) envisaged by the Code of Administrative Offences. Among those who were fined are citizens who violated the restriction of movement from 9 pm to 5 am.
In addition to the mentioned, during the last 24 hours, 813 persons were fined for not wearing face masks, crime envisaged under article 42 (11) of the Code of Administrative Offences, while 109 were additionally fined for violating the same article repeatedly.