• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევის ფაქტზე 2 პი...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს, ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის, ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს, კიბერდანაშაულთან ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით, კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვო შეღწევის ფაქტზე, ნასამართლევი და ამჟამად პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფი ორი პირი - 2004 წელს დაბადებული ა.ე. და 2003 წელს დაბადებული ჯ.უ. დააკავეს.
კომპლექსურად ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ ფინანსური სარგებლის მიღების მიზნით, ჯ.უ.-მ და ა.ე.-მ, წინასწარი შეთანხმებით, ჯგუფურად შეიმუშავეს სხვის კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვოდ შეღწევის გეგმა, კერძოდ: ა.ე. რომელიც დასაქმებული იყო სს „ნიკორა ტრეიდში“ მოლარე კონსულტანტის პოზიციაზე, იმახსოვრებდა სუპერმარკეტ „ნიკორას“ მომხმარებელთა პირად და დაგროვების ბარათის ნომრებს და შემდგომ აწვდიდა მათ ჯ.უ.-ს.
თავის მხრივ, ჯ.უ.-მ მის კუთვნილ მობილურ ტელეფონში ჩაწერა „NIKORA SUPERMARKET“-ის აპლიკაცია, სადაც სხვის კომპიუტერულ სისტემაში უნებართვოდ შეღწევის მიზნით არეგისტრირებდა ა.ე.-ს მიერ მიწოდებულ ამავე მაღაზიის მომხმარებლების პირად და დაგროვების ბარათის ნომრებს, რის შემდგომაც ჯ.უ. მიდიოდა სს „ნიკორა ტრეიდის“ მაღაზიებში და მოლარეების შეცდომაში შეყვანის გზით, ხარჯავდა მომხმარებელთა ბარათებზე დაგროვილ ქულებს. ქულების გახარჯვის შედეგად მიღებულ სარგებელს კი ინაწილებდა ა.ე.-სთან ერთად.
აღნიშნული დანაშაულებრივი ქმედების შედეგად სს „ნიკორა ტრეიდს“ მიადგა მნიშვნელოვანი მატერიალური ზიანი.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 286-ე პრიმა მუხლის მეორე, მესამე და მეოთხე ნაწილებით მიმდინარეობს.

• The Ministry of Internal Affairs arrested 2 people for unauthorized access to th...
The employees of the Main Divisions for Combating Organized Crime and Cybercrime under the Central Criminal Police Department, of the Ministry of Internal Affairs, as a result of the operational measures and investigative actions detained previously convicted currently on probation - A.E (DoB 2004) and J.U. (DoB 2003) for unauthorized entry into the computer system for the purpose of obtaining financial benefits.
The committed crime envisions up to 11 years of imprisonment.
As a result of the complex investigative actions, it was established that in order to obtain financial benefits, J.U. and A.E., with a prior agreement, developed a joint plan to enter the computer system of others without permission, namely: A.E. who was employed in JSC "Nikora Trade" as a cashier consultant, memorized the personal and accumulation card numbers of the customers of "Nikora" supermarket and later provided them to J.U.
On the other hand, J.U. recorded the "Nikora Supermarket" application in his mobile phone, where he registered the personal and accumulation card numbers of the customers of the same store provided by A.E., in order to enter the computer system of others without permission, after which J.U. went to JSC "Nikora Trade" stores and, by misleading the cashiers, spent the points accumulated on customers' cards. The benefits received as a result of spending points were shared with A.E.
As a result of the mentioned criminal action, JSC "Nikora Trade" suffered significant material damage.
The investigation is being conducted under the II, III and IV parts of Article 286 of the Criminal Code of Georgia.