• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ხადას ხეობაში მომხდარი საზარელი მკვლელობის ფაქტზე ერ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს უფროსის - მამუკა ჭელიძის ბრიფინგი.
გვსურს, საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია რამდენიმე დღის წინ ხადას ხეობაში მომხდარ საზარელ მკვლელობის ფაქტთან დაკავშირებით.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მცხეთა-მთიანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილი, ორი ან მეტი პირის, მათ შორის, დამნაშავისათვის წინასწარი შეცნობით არასრულწლოვნის განზრახ მკვლელობის ბრალდებით, 1998 წელს დაბადებული მ.კ. დააკავეს. მის მიერ ჩადენილი დანაშაული უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
მიმდინარე წლის 6 ივლისს "112"-ში შევიდა შეტყობინება საქართველოსა და ამერიკის ორმაგი მოქალაქეობის მქონე 2 პირის და მათი 4 წლის შვილის დაკარგვის შესახებ. შეტყობინების ინიციატორის თქმით, დაკარგულები დუშეთის რაიონში, ხადას ხეობაში იმყოფებოდნენ და მათთან დაკავშირება ვერ ხერხდებოდა.
პოლიციელებმა და მაშველებმა დაუყოვნებლივ დაიწყეს სამძებრო სამუშაოები და შეტყობინებაში მითითებული ადგილები დაათვალიერეს. სამართალდამცველებმა სოფელ წკერეში დაკარგულების კუთვნილი ავტომანქანა და პირადი ნივთები აღმოაჩინეს.
იმავე დღეს, სამართალდამცველების და საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს მაშველების ინტენსიური სამძებრო სამუშაოების შედეგად, 1976 წელს დაბადებული ლ.ს. ხევში, ჩანჩქერის პირას, გარდაცვლილი იპოვეს, რომელსაც პირველადი დათვალიერების შედეგად ძალადობის კვალი არ აღენიშნებოდა. ხოლო, შემდგომი სამძებრო სამუშაოების შედეგად, 7 ივლისს, ხევში მდებარე ჩანჩქერის მიმდებარე ტერიტორიაზე 1975 წელს დაბადებული რ.ს.-ს ცხედარი აღმოაჩინეს.
თავდაპირველად გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 116-ე მუხლის მე-2 ნაწილით დაიწყო, რაც გაუფრთხილებლობით სიცოცხლის მოსპობას გულისხმობს. სამედიცინო ექსპერტიზის პირველადი მონაცემების მიღების შემდეგ საქმე განზრახ მკვლელობის მუხლით გადაკვალიფიცირდა.
გატარებული სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, სამართალდამცველებმა მკვლელობაში ბრალდებული 1998 წელს დაბადებული პირი დააკავეს, რომელმაც აღიარა ჩადენილი დანაშაული.
მასთან საგამოძიებო ექსპერიმენტის ჩატარების შედეგად სამართალდამცველებმა აღმოაჩინეს 2014 წელს დაბადებული მცირეწლოვნის ცხედარი.
გამოძიებით დადგინდა, რომ მიმდინარე წლის 4 ივლისს, ხადას ხეობაში მდებარე ერთ-ერთი ჩანჩქერის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ურთიერთშელაპარაკებისას მ.კ.-მ სანადირო თოფიდან გასროლით სასიკვდილო ჭრილობები მიაყენა რ.ს.-ს და მის შვილს. ხოლო ლ. ს. შემთხვევის ადგილიდან გაქცევის მცდელობისას ხევში გადავარდა და გარდაიცვალა.
დაკავებულმა მოკლული მამაკაცი შემთხვევის ადგილას დატოვა, ხოლო მცირეწლოვნის ცხედარი ზვავში დამალა.
გამოძიება დამამძიმებელ გარემოებაში ჩადენილი, ორი ან მეტი პირის, მათ შორის, დამნაშავისათვის წინასწარი შეცნობით არასრულწლოვნის განზრახ მკვლელობის ფაქტზე, საქართველოს სსკ-ს 109-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ და მე-3 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით მიმდინარეობს.
გამოძიების ფარგლებში გარდაცვლილთა ცხედრებს უტარდება ყველა შესაბამისი ექსპერტიზა. ჩადენილი დანაშაული უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. ბრალდებულის შერაცხადობის საკითხის გასარკვევად კი ჩატარდება ფსიქიატრიული ექსპერტიზა.
გარდაცვლილები საქართველოში 6 წელზე მეტი ცხოვრობდნენ, ხოლო ორმაგი მოქალაქის სტატუსი მათ 2012 წელს მიიღეს.

• The Ministry of Internal Affairs of Georgia detained one individual on the fact ...
The Ministry of Internal Affairs of Georgia detained one individual on the fact of terrible murder in Khada gorge
Briefing of Mr. Mamuka Chelidze, the Head of the Main Division for Combat Organized Crime of the Central Criminal Police Department of the MIA
We would like to inform the public about the fact of terrible murder that had a place in the Khada gorge a few days ago.
The officers of Mtskheta-Mtianeti Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-searching and investigative actions, detained M.K (date of birth: 1998) on accusation of the premeditated murder of a minor under aggravating circumstances knowingly by two or more persons, including an offender. The crime committed by him entails the life imprisonment. On July 6, the "112" received the report on missing of 2 individuals having the dual citizenships of Georgia and the USA and their 4-years old son. According to the report initiator, the missing persons were in the Khada gorge, Dusheti region and were not available for communication. Police officers and rescuers immediately initiated searching activities and inspected the areas indicated in the report. The law enforcers found the vehicle and personal belongings of the missing individuals in Tskere village.
On the same day, as a result of intensive investigative activities conducted by the law enforcers and the rescuers of the Emergency Situations Management Agency, the body of Mr. L.S – date of birth: 1976 – was found in the ravine near the waterfall; the initial examination demonstrated no sign of violence on the body of the deceased. The body of the second individual – R.S (date of birth: 1975) was found on July 7 in the vicinity of the waterfall in the gorge as a result of further searching activities.
The investigation was initially launched under the 2nd part of the article 116 of the Criminal Code, which implies negligent manslaughter. After receiving the primary data of medical examination, the case was requalified as the premeditated murder.
As a result of investigative and searching activities, law enforcers detained an individual (date of birth: 1998) accused of murder; the detainee has pleaded guilty. As a result of investigative experiment the law enforcers also found the body of a minor (date of birth: 2014).
According to the investigation, on July 4, this year, in the area of the waterfall in ​​Khada gorge as a result of a conflict M.K wounded deadly R.S and his son by shooting from a hunting gun, while L.S. fell into the ravine when she attempted to escape from the scene and died. The detainee left the murdered man in the scene while the body of a minor was hidden in an avalanche by him. Investigation is in progress under the subparagraph “b” of the 2nd part and the subparagraph “a” of the 3rd part of the article 109, the Criminal Code of Georgia - premeditated murder of a minor under aggravating circumstances knowingly by two or more persons, including an offender.
All relevant examinations are conducted within the scopes of the investigations on the bodies of the deceased individuals. The crime committed entails the life imprisonment. The issue of criminal insanity will be clarified by psychiatric examination.
The deceased lived in Georgia for more than 6 years; they had received the status of dual citizens in 2012.