შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ინტერპოლის მიერ წითელი ცირკულარით მძიმე დანაშაულებისთვის ძებნილი პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ძებნის სამმართველოს თანამშრომლებმა, აშშ-ს საელჩოს დიპლომატიური უსაფრთხოების სამსახურის - რეგიონული უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლებთან ერთად, ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, არაერთი მძიმე დანაშაულისთვის, ინტერპოლის წითელი ცირკულარით ძებნილი, ამერიკის შეერთებული შტატების მოქალაქე დააკავეს.
დაკავების ორდერი მოიცავს 4 ბრალდებას ტეხასის შტატიდან: არასრულწლოვანი ბავშვის უწყვეტი სექსუალური შევიწროება, დამამძიმებელ გარემოებებში არასრულწლოვან ბავშვებზე (14 წელს ქვემოთ) სექსუალური ძალადობა, ოჯახის წევრზე თავდასხმა სასუნთქი გზების დახშობით (გაგუდვის მცდელობით) და დამამძიმებელ გარემოებებში სიცოცხლისთვის საშიში იარაღით თავდასხმა. დაკავების ორდერში ასევე შედის ლუიზიანას შტატის შვიდი ბრალდება: ყალბი საჯარო ჩანაწერების წარდგენის, თაღლითური გზით დოკუმენტების გაყალბებისა და ორი ქურდობის ბრალდება 5000$-დან 25000$-მდე.
ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებული საქართველოში 2023 წლის აპრილის თვეში შემოვიდა. საქართველოს საზღვარი გადმოკვეთა, ჯერ კიდევ მაშინ, სანამ მასზე საერთაშორისო ძებნა გამოცხადდებოდა. ბრალდებულზე საერთაშორისო ძებნა, 2023 წლის 27 ივნისიდან, ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს მიერ, წითელი ცირკულარით გამოცხადდა. საქართველო, როგორც ინტერპოლის წევრი ქვეყანა, აქტიურად ჩაერთო სამძებრო ოპერაციაში.
პოლიციის მიერ ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარდა ყველა საჭირო ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებები. ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებისა და აშშ-ს საელჩოს დიპლომატიური უსაფრთხოების სამსახურის - რეგიონალური უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლების მჭიდრო ურთიერთთანამშრომლობის შედეგად, მოხდა დამნაშავე პირის ადგილსამყოფლის დადგენა და მისი დაკავება.
ამ დროისთვის დაკავებული გადაყვანილია პენიტენციურ დაწესებულებაში და მის მიმართ კანონით გათვალისწინებული საექსტრადიციო პროცედურები მიმდინარეობს.

• The Ministry of Internal Affairs arrested a person wanted by Interpol under the ...
The Ministry of Internal Affairs arrested a person wanted by Interpol under the red notice for serious crimes
The employees of the search division under the main division for the fight against organized crime of MIA Central Criminal Police Department in cooperation with the employees of the Diplomatic Security Service - Regional Security Service of the US Embassy, as a result of intensive investigative activities, detained the citizen of the United States of America wanted for a number of grave crimes wanted under the red notice of Interpol.
The arrest warrant includes 4 charges from the state of Texas: continuous sexual harassment of a minor, aggravated sexual assault of a minor (under 14), assault on a family member by suffocation (attempted strangulation), and aggravated assault with a deadly weapon. The arrest warrant also includes seven Louisiana state charges: filing false public records, falsifying documents by fraud and two counts of theft between 5,000 and 25,000 USD.
The conducted investigation established that the accused crossed Georgian state border in April 2023 before the international search for him was announced.
The international search for the wanted person was announced by the Interpol General Secretariat under the red notice from June 27, 2023. Georgia, as a member of Interpol, actively participated in the search operation.
All necessary operational and investigative actions were actively carried out by the police. As a result of the close cooperation of the employees of the Central Criminal Police Department and the employees of the Diplomatic Security Service of the US Embassy - Regional Security Service, the location of the criminal was determined and he was arrested. At the moment, the detainee has been transferred to a penitentiary institution and the extradition procedures stipulated by the law are underway.