• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განზრახ მკვლელობის და მკვლელობის მცდელობის ბრალდებით...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ განზრახ მკვლელობის და მკვლელობის მცდელობის ბრალდებით 1 პირი ცხელ კვალზე დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად განზრახ მკვლელობისა და ორი ან მეტი პირის მიმართ ჩადენილი მკვლელობის მცდელობის ბრალდებით წარსულში ნასამართლევი და ამჟამად პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფი, 2004 წელს დაბადებული დ.გ. ცხელ კვალზე დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულმა, თბილისში, ურთიერთშელაპარაკების ნიადაგზე, ოთხ პირს დანით სხეულის სხვადასხვა არეში მრავლობითი დაზიანებები მიაყენა. მიღებული დაზიანებების შედეგად ერთი პირი საავადმყოფოში მიყვანისთანავე გარდაიცვალა, ხოლო სამ პირს შესაბამისი სამედიცინო დახმარება უტარდება.

• The Ministry of Internal Affairs arrested 1 person as a result of immediate acti...
The Ministry of Internal Affairs arrested 1 person as a result of immediate activities for premeditated and attempted murder
The employees of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of immediate operative-search measures and investigative activities, detained previously convicted in past and currently on probation - D.G. (DoB 2004) for premeditated murder and attempted murder of two or more persons.
The investigation established that the accused person, inflicted multiple injuries to four people in different parts of the body with a knife in Tbilisi. As a result of the injuries received, one person died shortly after being admitted to the hospital, while three persons are receiving appropriate medical care.
As a result of the conducted immediate, investigative activities, the law enforcement officers arrested the accused person.
The investigation is being carried out under subsection "L" of Article 19-109 of the Criminal Code of Georgia.