• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ფონიჭალაში ცხრა ნარკორეალიზატორი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, სამთვიანი ოპერატიული და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ნარკორეალიზატორთა დანაშაულებრივი სქემა გამოავლინეს.
სამართალდამცველებმა, ჩატარებული კომპლექსური ღონისძიებების შედეგად, ფონიჭალის დასახლებაში 9 ნარკორეალიზატორი დააკავეს.
მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დაკავებულები არიან: 1981 წელს დაბადებული ა.ხ., 1992 წელს დაბადებული ე.კ., 1987 წელს დაბადებული მ.მ., 1985 წელს დაბადებული ლ.ვ., 1986 წელს დაბადებული ი.ი.,1988 წელს დაბადებული ლ.გ., 1994 წელს დაბადებული ნ.ა., 1998 წელს დაბადებული ნ.ფ. და 1973 წელს დაბადებული ლ.კ.
დაკავებულებს ბრალად ედებათ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვა და გასაღება.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულები სისტემატურად ახდენდნენ ნარკოტიკული საშუალებების რეალიზაციას.
სამართალდამცველებმა, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, რამდენჯერმე განახორციელეს ბრალდებულებისგან ნარკოტიკული საშუალება „ჰეროინის“ საკონტროლო შესყიდვა და აღნიშნული შესყიდვების ფარული აუდიო-ვიდეო ჩაწერა.
პოლიციამ, დაკავებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკისას, სარეალიზაციოდ გამზადებული ნარკოტიკული საშუალებები - „ჰეროინი“ და „მეტადონი“, ასევე, ფული და მობილური ტელეფონები ნივთმტკიცებად ამოიღო.
წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვისა და გასაღების ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 260-ე მუხლით მიმდინარეობს.
აღსანიშნავია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 2020 წლის განმავლობაში 71 ნარკორეალიზატორი დააკავა, გამოვლენილია ნარკოტრანზიტის სქემა და ამოღებულია 40 კგ „ჰეროინი“. პასუხისგებაში მიცემულია ნარკოტიკებით ონლაინვაჭრობაში ჩართული 16 პირი,​ დაიხურა 13 ინტერნეტ ნარკოსარეალიზაციო მაღაზია; გამოვლენილია ფსიქოაქტიური ნივთიერების დამამზადებელი ნარკოლაბორატორია; უკანონო ბრუნვიდან სულ ამოღებულ იქნა: 89 კილოგრამი „ჰეროინი“; 1 კილოგრამი „კოკაინი“; 7 000 აბი „სუბუტექსი“ და “სუბოქსინი“; 6 კილო და 500 გრამი ახალი ფსიქოაქტიური ნივთიერებები.

• Ministry of Internal Affairs detained nine drug dealers in Ponitchala
The officers of the Central Criminal Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative and investigative activities that lasted for three months, exposed criminal scheme of the drug dealers.
As a result of the complex police activities, nine drug dealers were taken under arrest in Ponitchala settlement.
On the basis of the court decision, the following persons were detained: A.Kh. (DoB 1981), E.K. (DoB 1992), M.M. (DoB 1987), L.V. (DoB 1985), I.I. (DoB 1986), L.G. (DoB 1988), N.A. (DoB 1994), N.P. (DoB 1998) and L.K. (DoB 1973).
Detainees are accused of illegal purchase, keeping and selling drugs in especially large quantities.
On the basis of the relevant court warrant, law enforcers covertly videotaped the process of selling “Heroin” several times.
As a result of the personal search and search activities held in detainees’ places of residence, police seized “Heroin” and “Methadone” ready for realization as well as cash and mobile phones as evidence.
Investigation is in progress on the fact of illegal purchase, keeping and selling drugs in especially large quantities committed by the group with a previous consent, crime envisaged under the article 260 of the Criminal Code of Georgia.
It is notable that throughout 2020, the Ministry of Internal Affairs detained 71 drug dealers, exposed drug transit scheme and 40 kg. of “Heroin” has been seized. 16 persons have been charges for online drug dealing, 13 online stores selling drugs were closed; drug lab manufacturing psychoactive substances was exposed; from the illegal circulation of drugs the following substances were removed: 89 kg. of “Heroin”, 1 kg. of “Cocaine”, 7000 pills of “Subutex” and Suboxin”, 6 kg. and 500 gr. of new pcychoactive substances.