• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დანაშაულის პრევენციის მიზნით უკანონო ცეცხლსასროლი ია...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 5-17 თებერვალს სვანეთში, კახეთში, აჭარაში, სამცხე-ჯავახეთში, სამეგრელოში და თბილისში ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად ამოიღეს: ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი “კალაშნიკოვი”, 2 მცირეკალიბრიანი შაშხანა, 6 პისტოლეტი, 3 სანადირო თოფი, 2 ე.წ. აბრეზი, 602 სხვადასხვა კალიბრის საბრძოლო ვაზნა და 6 მჭიდი. ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების ფაქტზე, პასუხისგებაში 15 პირი მიეცა.
გამოძიება საქართველოს სსკ-ს 236-ე მუხლის მე-2 და მე-3 ნაწილებით -ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების ფაქტებზე მიმდინარეობს. მათ მიერ ჩადენილი დანაშაული 4-დან 6 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
სამცხე-ჯავახეთში მოქალაქეებმა სხვადასხვა ტიპის ცეცხლსასროლი იარაღი, ფეთქებადი ნივთიერება, ასაფეთქებელი მოწყობილობები და საბრძოლო მასალა ნებაყოფლობით წარუდგინეს პოლიციას. სულ ჩაბარებულია: 3 გადაჭრილი სანადირო თოფი, 19 ხელყუმბარა, ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღის 3 მჭიდი, სხვადასხვა სახის იარაღისთვის განკუთვნილი 258 ვაზნა და ერთი ტანკსაწინააღმდეგო ნაღმი. აღნიშნული პირები, საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის შესაბამისად, სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობიდან თავისუფლდებიან.

• Ministry of Internal Affairs Seized Illegal Firearms for Prevention of Crime
The officers of the Ministry of Internal Affairs as a result of operative and investigative activities carried out on February 5-17 in Svaneti, Kakheti, Adjara, Samtskhe-Javakheti, Samegrelo and Tbilisi seized: automatic firearm "Kalashnikov", 2 small-caliber rifles, 6 pistols, 3 hunting guns, 2 s.c. “Obrezs”, 602 combat cartridges of different caliber and 6 cartridge-clips. 15 persons were given to criminal responsibility for the illegal purchase, keeping and carrying of firearms and ammunition.
The investigation is in progress on the facts of illegal purchase, keeping and carrying of firearms and ammunition by part 2 and 3 of article 236 of the Criminal Code of Georgia. The crime committed envisages imprisonment from 4 to 6 years in length.
In Samtskhe-Javakheti the citizens voluntarily handed over to the police various types of firearms, explosive substances, explosive devices and ammunition. In total the citizens handed over: 3 hunting rifles, 19 hand grenades, 3 cartridge-clips of submachine gun, 258 cartridges of various weapons and one anti-tank mine. According to the Criminal Procedure Code of Georgia the above-mentioned individuals shall be exempted from criminal responsibility.