• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ და ფინანსთა სამინისტროს საბაჟო დეპარტამენტმა ნარკოტ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ და ფინანსთა სამინისტროს საბაჟო დეპარტამენტმა ნარკოტრანზიტის ახალი მარშრუტი გამოავლინეს და აღკვეთეს
შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ნარკოტრანზიტების წინააღმდეგ ბრძოლის განყოფილების და შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული სპეციალური კომპლექსური ღონისძიებების შედეგად, ნარკოტიკების ტრანზიტის ახალი მარშრუტი გამოავლინეს. რის საფუძველზეც, განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების საქართველოში უკანონოდ შემოტანის და უკანონოდ შენახვის ბრალდებით, 4 პირი: ბრაზილიის ფედერაციის 2 მოქალაქე - 1979 წელს დაბადებული დე სილვა კამპოს ჟ. და 1981 წელს დაბადებული ლუის კარლოს მ, 1980 წელს დაბადებული, ეკვადორის რესპუბლიკის მოქალაქე ლიზარდო პ. და 1957 წელს დაბადებული, სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის მოქალაქე ლევის გ. დააკავეს.
სამართალდამცველებმა დე სილვა კამპოს ჟ, ლიზარდო პ, ლუის კარლოს მ. და ლევის გ. თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში იმ დროს დააკავეს, როდესაც მათ საქართველოში განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალება შემოჰქონდათ. პოლიციამ დე სილვა კამპოს ჟ-სგან და ლიზარდო პ-სგან 196 შეკვრად დაფასოებული ნარკოტიკული საშუალება ამოიღო, რომელიც ექსპერტიზის დასკვნით, 2 კილო და 228,84 გრ კოკაინია, ხოლო ლევის გ-ს და ლუის კარლოს მ-ს ჩხრეკისას ამოღებულია 3 კილო კოკაინი.
აღსანიშნავია, რომ ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს ნარკოტრანზიტების წინააღმდეგ ბრძოლის განყოფილების და შემოსავლების სამსახურის საბაჟო დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული სპეციალური კომპლექსური ღონისძიებების შედეგად, სხვადასხვა ქვეყნის 5 მოქალაქე დააკავეს, რომლებმაც სატრანზიტო გადაზიდვის მიზნით, ბოლო ერთი თვის განმავლობაში საქართველოში 12 კილოზე მეტი კოკაინი უკანონოდ შემოიტანეს.
გამოძიება განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების საქართველოში უკანონოდ შემოტანის და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შენახვის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 260-ე მუხლის მე-6 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და 262-ე მუხლის მე-4 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით).

• Ministry of Internal Affairs along with Customs Department of the Ministry of Fi...
Ministry of Internal Affairs along with Customs Department of the Ministry of Finance have exposed and foiled new route of the drug trafficking
The officers of the unit against the fight with the drug trafficking under the division of the fight against the organized crime of the Central Criminal Police Department along with Customs Department of the Ministry of Finance, as a result of jointly held complex activities have exposed new route of the drug trafficking. Based on the above mentioned, four persons were detained for the illegal import of drugs on the territory of Georgia and illegal keeping of narcotics in especially large quantities. In particular the following persons were taken under arrest: two citizens of Brazilian Federation- De Silva Campos Zh. (DoB 1979) and Luis Carlos M. (DoB 1981), citizen of Ecuador -Lizardo P. (DoB 1980) and citizen of South African Republic Lewis G. (DoB 1957).
Law enforcers detained the above mentioned persons at Tbilisi International Airport in the attempt to smuggle drugs in large quantities on the territory of Georgia. Police seized 196 packages of drug from De Silva Campos Zh. And Lizardo P. which according to expertise appeared to be 2kg and 228,84gr. of cocaine drug.
It is notable that the officers of the unit against the fight with the drug trafficking under the division of the fight against the organized crime of the Central Criminal Police Department and Customs Department of the Ministry of Finance, as a result of jointly held complex activities detained five foreign citizens who illegally imported more than 12 kg of cocaine on the territory of Georgia for the purpose of the drug trafficking in recent month.
Investigation is in progress on the fact of illegal import of drugs on the territory of Georgia and illegal keeping of drugs in especially large quantities, article 260 VI, sub-paragraph “A” and article 262, IV part, sub-paragraph “A” envisaged by the Criminal Code of Georgia.