• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ბათუმში საცხოვრებელი კორპუსის ნგრევის ფაქტზე მიმდინა...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ბათუმში საცხოვრებელი კორპუსის ნგრევის ფაქტზე მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში 3 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ჩატარებული საგამოძიებო და ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, ბათუმში, 26 მაისის ქუჩაზე, საცხოვრებელი კორპუსის ნგრევის ფაქტზე მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში 3 პირი: პირველი სართულზე მდებარე ბინის მესაკუთრე 1975 წელს დაბადებული ზ.ბ. , 1962 წელს დაბადებული ხ.ს. და 1992 წელს დაბადებულ გ.ს. დააკავეს.
დანაშაულები 2-დან 10 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბათუმში, 26 მაისის ქუჩაზე მდებარე საცხოვრებელი კორპუსის პირველი სართულზე ერთ-ერთი ბინის მფლობელმა ზ.ბ.-მ ბინაში სარემონტო სამუშაოებისთვის ხ.ს. და გ.ს. დაიქირავა. ბინის მესაკუთრის მითითებით და უსაფრთხოების წესების უხეში დარღვევით საცხოვრებელ ბინაში სამშენებლო-სარემონტო სამუშაოები განხორციელდა, რამაც მიმდინარე წლის 8 ოქტომბერს საცხოვრებელი კორპუსის ერთი სადარბაზოს ჩამონგრევა გამოიწვია.
სამშენებლო ან სხვა სამუშაოს წარმოებისას უსაფრთხოების წესის დარღვევის და სხვისი ნივთის დაზიანების ან განადგურების ფაქტებზე, რომელსაც ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა და მძიმე შედეგი მოჰყვა გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 240-ე მუხლის მე-2 ნაწილით და 187-ე მუხლის მე-3 ნაწილით მიმდინარეობს.
ნანგრევებიდან ამ ეტაპზე მეხანძრე-მაშველების მიერ ამოყვანილია ორი მოქალაქე, რომლებიც გადაყვანილი არიან საავადმყოფოში, ასევე ნანგრევებში ნანახი იქნა ხუთი ცხედარი. ინტენსიურ რეჟიმში გრძელდება, როგორც საძიებო-სამაშველო ღონისძიებები, ასევე საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებები.

• The Ministry of Internal Affairs detained 3 people within the frames of the ongo...
The Ministry of Internal Affairs detained 3 people within the frames of the ongoing investigation on the fact of the collapse of residential building in Batumi
As a result of the investigative and operative activities carried out by Adjara Police Department of the Ministry of Internal Affairs, 3 persons were detained in the course of investigating the collapse of residential building in Batumi. In particular the following persons were detained: the owner of the first floor apartment Z.B. (DoB1975, as well as Kh.S. (DoB1962) and G.S. (DoB1992).
The committed crime envisages from 2 to 10 years of imprisonment.
The investigation established that Z.B. the owner of one of the apartments on the first floor of a residential building located on 26 May Street in Batumi, had hired Kh.S. and G.S. for construction-renovation works in the apartment. Under the direction of the apartment owner and in gross violation of safety rules, construction and renovation works were carried out in the apartment, which led to the collapse of one of the entrances of the apartment building on October 8 the current year.
Investigation is underway under Article 240, Part II and Article 187, Part III of the Criminal Code of Georgia on the facts the breach of safety regulations during the construction or other works and damage or destruction of other’s property, which resulted in loss of human life and grave consequences.
At this stage, firefighters rescued two citizens who were taken to the hospital, and pulled five bodies out of the rubble. Search and rescue operations, as well as investigative and procedural activities are in progress.