• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ არასრულწლოვნების პორნოგრაფიის უკანონოდ დამზადება-გას...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ არასრულწლოვნების პორნოგრაფიის უკანონოდ დამზადება-გასაღებისა და ტრეფიკინგის ბრალდებით ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის 11 წევრი დააკავა
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილის - ვლადიმერ ბორცვაძის და ავსტრალიის პოლიციის ფედერალური აგენტის, მეკავშირე ოფიცრის - ვენდი რიქსის ბრიფინგი
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის, გენერალური პროკურატურის, ევროპოლის, ამერიკის შეერთებული შტატებისა და ავსტრალიის სამართალდამცავი უწყებების თანამშრომლებმა, ერთობლივად გატარებული ინტენსიური ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, არასრულწლოვნის ვაჭრობისა და არასრულწლოვნის გამოსახულების შემცველი პორნოგრაფიული ნაწარმოების დამზადება-გასაღების ქსელი გამოავლინეს და ორგანიზებული დანაშაულებრივი ჯგუფის 11 წევრი დააკავეს.
აღნიშნული პირების მიერ ჩადენილი დანაშაული 17-დან 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
ქართველი და უცხოელი სამართალდამცველები რამდენიმე თვის განმავლობაში ატარებდნენ ინტენსიურ ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებებს. შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, დაკავებული არიან: აშშ-ის მოქალაქე, 1961 წელს დაბადებული კ.უ., ავსტრალიის მოქალაქე, 1959 წლის დაბადებული პ.ლ. და საქართველოს მოქალაქეები: 1985 წელს დაბადებული მ.ც., 1984 წელს დაბადებული ს.კ., 1981 წელს დაბადებული გ.ბ., 1978 წელს დაბადებული ბ. ც., 1982 წელს დაბადებული ი.ა., 1981 წელს დაბადებული ქ.ო., , 1989 წელს დაბადებული ს.კ., 1981 წელს დაბადებული დ.ბ. და 1984 წელს დაბადებული გ.ბ.
დაკავებულთა შორის არიან პორნოგრაფიული ნაწარმოების დამზადებაში ჩაბმული არასრულწლოვანი ბავშვების მშობლები, მათი ნათესავები და ახლობლები, ასევე, უკანონო ფოტოსალონის მფლობელები და თანამშრომლები.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულ აშშ-ის და ავსტრალიის მოქალაქეებს, თბილისში, ნაქირავებ ბინებში კონსპირაციულად მოწყობილი ჰქონდათ ფოტოსალონები და უცხოეთში რეალიზაციის მიზნით არასრულწლოვნების გამოსახულების შემცველ პორნოგრაფიულ ნაწარმოებს ამზადებდნენ, რაშიც მათ ქართველი თანამზრახველები ეხმარებოდნენ. ბრალდებულებს დანაშაულებრივ საქმიანობაში, მშობლების თანხმობით, ჩაბმული ჰყავდათ 8-დან 14 წლამდე ასაკის 10-მდე არასრულწლოვანი გოგონა. დანაშაულებრივი ჯგუფის ორგანიზატორები მოზარდების მშობლებს ფოტოების გადაღების სანაცვლოდ 500-დან 3000 ლარამდე თანხას უხდიდნენ. ანგარიშსწორება ხორციელდებოდა ხელზე ან საბანკო ტრანზაქციის გზით. გამოძიებით, ასევე, დადგინდა, რომ აშშ-ს მოქალაქე კ.უ. დანაშაულებრივი გზით მოპოვებული თანხის განაღდებას თბილისში არსებულ სხვადასხვა სავაჭრო ცენტრში განთავსებული კრიპტომატებიდან ახდენდა.
პოლიციამ, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე უკანონო ფოტოსალონებში ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო: ძვირადღირებული ფოტოაპარატები, განათების საშუალებები, რეკვიზიტები და კომპიუტერული ტექნიკა. გარდა აღნიშნულისა, ასევე, ამოღებულია კომპიუტერულ ტექნიკაში, დისკებსა და ფოტოაპარატებში მოთავსებულ მეხსიერების ბარათებზე არსებული არასრულწლოვანთა პორნოგრაფიული ფოტო და ვიდეომასალები.
დაზარალებული არასრულწლოვნების უფლებების დაცვის მიზნით, ტარდება შესაბამისი ფსიქო-სოციალური ღონისძიებები.
გამოძიება გრძელდება საქართველოს სსკ-ის 255-ე მუხლის მე-3 ნაწილით, 143 პრიმა-2 მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით, მე-3 ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტით და ამავე მუხლის მე-4 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, რაც წინასწარი შეცნობით არასრულწლოვნის გამოსახულების შემცველი პორნოგრაფიული ნაწარმოების დამზადება-გასაღებას, ასევე, ორგანიზებული ჯგუფის მიერ ორი ან მეტი არასრულწლოვნის მიმართ განხორციელებულ ტრეფიკინგს გულისხმობს.
აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით საკუთარი პოზიცია დააფიქსირა ამერიკის შეერთებულმა შტატებმა. კერძოდ, საქართველოში აშშ-ის საელჩოს ინფორმაციით, საერთაშორისო დონეზე კოორდინირებული, რამდენიმე ქვეყნის ჩართულობით განხორციელებული ეს სამართალდაცვითი ღონისძიება, უნდა იყოს გაფრთხილება ყველასთვის, ვინც ბავშვებს ზიანს აყენებს, რომ სამართალდამცავი ორგანოები, ერთობლივი ძალისხმევით, ყოველთვის შეძლებენ მათ იდენტიფიცირებას, დაკავებას და პასუხისგებაში მიცემას.
ამასთან, ამერიკის საემიგრაციო და საბაჟო უწყების (ICE) შიდა უსაფრთხოების საგამოძიებო სამსახური (HSI) ყოველთვის და ყველგან აღასრულებს თავის ვალდებულებას, რომ დაიცვას ბავშვები მსოფლიოს ნებისმიერ ადგილას იმ ადამიანებისგან, ვინც ბოროტად სარგებლობს არასრულწლოვანთა უმწეობით.

• Ministry of Internal Affairs detained 11 members of organized criminal group acc...
Ministry of Internal Affairs detained 11 members of organized criminal group accused of illegal production-distribution of pornographic materials and trafficking of minors
Briefing of Vladimer Bortsvadze, the Deputy Minister of Internal Affairs of Georgia and Wendy Rix, the Liaison Officer, Agent of the Australian Federal Police
Officers of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, General Prosecutors` Office, Europol and officers of the law enforcement agencies of the United States of America and Australia as a result of jointly held intensive operative-investigative activities revealed the network involved in minors trafficking and production-distribution of materials containing pornography of minors, consequently, 11 members of the organized criminal group were detained.
The crime committed entails the imprisonment from 17 to 20 years in length or life imprisonment.
For several months the Georgian and foreign law enforcement officers have been conducting intensive operative-searching and investigative activities. As a result, on the basis of a judge's ruling, the following individuals were detained: citizen of the USA - K.U. (DoB: 1961), citizen of Australia – P.L (DoB: 1959) and citizens of Georgia: M.Ts. (DoB:1985), S.K. (DoB: 1984), G.B. (DoB:1981), B. Ts. (DoB:1978), I.A. (DoB:1982), K.O (DoB:1981), S.K. (DoB:1989), D.B. (DoB:1981) and G.B. (DoB:1984). The detainees include parents of minors, their relatives and acquaintances, as well as the owners and employees of the illegal photo salon.
The investigation revealed that the detained citizens of the USA and Australia, assisted by Georgian accomplices, conspiratorially arranged photo salons in rented apartments located in Tbilisi and manufactured pornographic images of minors for realization abroad. The offenders with the consent of parents had involved in the criminal activity up to 10 girls of 8-14 years old. The organizers of the criminal group in exchange for taking photos paid the girls` parents 500 - 3000 GEL. The payment was made by cash or through bank transaction. The investigation also established that the U.S. citizen K.U. used to cash the proceeds from illegal activities via cryptomats located in various shopping centers of Tbilisi.
On the bases of the judge`s ruling the police as a result of searches carried out in illegal photo salons seized as material evidences the following: expensive cameras, illuminations, requisites and computer equipment. In addition, the pornographic images and videos of juveniles existing in computer hardware, disks and memory cards were also seized. In order to protect the rights of the affected juveniles, the appropriate psychosocial measures are being implemented.
The investigation is in progress under the Article 255 part 3, the Article 1431, sub-clause “b” of the part 2 and sub-clause “c” of the part 3 and sub-clause “a” of the part 4 of the same article of the Criminal Code of Georgia (knowingly production or selling pornographic piece containing images of minors, also trafficking by an organized group against two or more minors).
The United States of America has expressed its position regarding this case. In particular, according to the information of the US Embassy, this legal activity coordinated on the international level and carried out with the involvement of several countries, shall be a warning to all those causing harm to children, namely, the law enforcement agencies at the international level through joint efforts, will always be able to identify, arrest and bring them to criminal responsibility.
In addition, U.S. Department of Homeland Security Investigations (HIS) of the Immigration and Customs Enforcement (ICE), shall always and everywhere fulfill its obligation to protect children anywhere in the world from those who abuse child helplessness.