• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 5 კილოგრამზე მეტი ნარკოტიკული საშუალება ”ჰეროინი” და...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 5 კილოგრამზე მეტი ნარკოტიკული საშუალება ”ჰეროინი” და 2 კილოგრამი „კოკაინი“ ამოიღო - დაკავებულია 12 პირი
შინაგან საქმეთა სამინისტრო განაგრძობს ნარკოდანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლას. მხოლოდ დეკემბრის თვეში ჩატარებული კომპლექსური ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისსა და რეგიონებში, ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლებთან ერთად, 9 პირი, აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა 2, ხოლო თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა 1 პირი დააკავეს.
ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ დაკავებული არიან: 1984 წელს დაბადებული ი. ჯ., 1967 წელს დაბადებული ს. შ., 1975 წელს დაბადებული კ. ქ., აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მოქალაქე - 1998 წელს დაბადებული რ. მ., 1985 წელს დაბადებული რ. გ., 1973 წელს დაბადებული ნ. ა. და 1984 წელს დაბადებული რ. ა., თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე, 1974 წელს დაბადებული გ გ. და 1971 წელს დაბადებული ა. კ. დააკავეს.
ჩამოთვლილი პირების გარდა, ნარკოდანაშაულისთვის 2000 წელს დაბადებული გ.ქ. - თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის გლდანი-ნაძალადევის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ხოლო 1980 წელს დაბადებული ზ.ბ. და 1986 წელს დაბადებული მ.გ. აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა დააკავეს.
მათ ბრალად ედებათ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებების უკანონო შეძენა-შენახვა, საქართველოში უკანონოდ შემოტანა და ნარკოტიკების უკანონო გასაღების მცდელობა.
სამართალდამცველებმა მიმდინარე თვეში 5 კილოგრამზე მეტი ნარკოტიკული საშუალება „ჰეროინი“ და 2 კილოგრამი „კოკაინი“ ამოიღეს.
2021 წლის 21 დეკემბერს ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის მებაჟე-ოფიცრებმა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიების შედეგად, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში თურქეთის მოქალაქე დააკავეს. მისი კუთვნილი ბარგის შემოწმების შედეგად, სამგზავრო ჩანთაში მოწყობილ სამალავში 2 კილოგრამი ნარკოტიკული ნივთიერება „კოკაინი“ იქნა აღმოჩენილი. ბრალდებული ტრანზიტული გადაზიდვის გზით ცდილობდა ნარკოტიკის საქართველოში შემოტანას.
გარდა ამისა, სამართალდამცველებმა 15 დეკემბერს თბილისში დაკავებული პირის პირადი და საცხოვრებელი ბინის ჩხრეკისას 1 კილო და 600 გრამი „ჰეროინი“ ამოიღეს, ხოლო 16 დეკემბერს, ლაგოდეხში, ერთ-ერთი ბრალდებულის პირადი ჩხრეკისას 2 კილო და 200 გრამი ნარკოტიკული საშუალება "ჰეროინია" ამოღებული.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს პრიორიტეტად კვლავ რჩება ნარკოდანაშაულის აღმოფხვრა და ნარკოტიკების გამსაღებლების მიმართ მკაცრი პოლიტიკის გატარება. ბოლო 5 წლის განმავლობაში ყველაზე მეტი ნარკორეალიზატორი მიმდინარე წელს დავაკავეთ.
გაგაცნობთ 2021 წელს საქართველოს მასშტაბით ნარკოდანაშაულის მიმართულებით არსებული სტატისტიკურ მონაცემებს.
მიმდინარე წლის 22 დეკემბრის მონაცემებით, სულ დაკავებულია 136 ნარკორეალიზატორი.
ამოღებულია: 19 კილოგრამამდე ნარკოტიკული საშუალება „ჰეროინი“, 4 კილოგრამი "კოკაინი", 5 ათასი აბი "სუბუტექსი", 3 კილოგრამი „ალფა-პვპ“, 26 კილოგრამი "ბიო" და სხვა სახის ნარკოტიკები.
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ნარკოდანაშაულის წინააღმდეგ საკანონმდებლო ცვლილებების კუთხითაც იმუშავა.
მნიშვნელოვნად გამკაცრდა სასჯელი ნარკოტიკული საშუალებების გამსაღებლების მიმართ.
ცვლილებების შედეგად, ნარკოტიკული საშუალების გასაღებისთვის მინიმალურ სასჯელად განისაზღვრა 10 წლიდან თავისუფლების აღკვეთა, ხოლო მაქსიმალურ ზღვარად 20 წლამდე ან უვადო თავისუფლების აღკვეთა დადგინდა.
საკანონმდებლო ცვლილებები აგრეთვე შეეხო ფსიქოტროპული ნივთიერების უკანონო გასაღებას და იგი გაიმიჯნა აღნიშნული ნივთიერების უკანონო დამზადებისგან და შეძენა-შენახვისგან.

• Ministry of Internal Affairs seized more than 5 kilograms of heroin and 2 kilogr...
Ministry of Internal Affairs seized more than 5 kilograms of heroin and 2 kilograms of cocaine - 12 people detained
Ministry of Internal Affairs continues its fight against drug-related crime within the frames of which in December of the current year, as a result of complex operative and investigative activities, the officers of the Central Criminal Police Department, together with Special Tasks Department - detained 9 individuals, while Adjara Police Department detained 2 and Tbilisi Police Department took under arrest another individual for drug-related crime.
The officers of the Central Criminal Police Department detained the following persons: I.J, (DoB 1984), S.Sh. (DoB 1967), K.Q. (DoB 1975), Citizen of the Republic of Azerbaijan - R.M. (DoB 1998 ), R.G. (DoB 1985), N.A. (DoB1973), and R.Z. (DoB 1984); The citizen of the Republic of Turkey, G.G. (DoB 1974) and A.K. (DoB1971).
In addition to the persons listed, G.K., (DoB 2000) was detained by Gldani-Nadzaladevi Police Division under Tbilisi Police Department for drug-related crime, while Adjara Police Department of the Ministry of Internal Affairs detained Z.B. (DoB 1980) and M.G. (DoB 1986).
The mentioned persons are accused of illegal purchase and keeping of drugs in especially large quantities, smuggling on the territory of Georgia and the attempted drug dealing.
Law enforcement officers seized more than 5 kilograms of heroin and 2 kilograms of cocaine only this month.
On December 21, 2021, the customs officers of the Revenue Service of the Ministry of Finance and the employees of the Ministry of Internal Affairs arrested a Turkish citizen at the Tbilisi International Airport as a result of jointly held operation. As a result of search activities held to his luggage and hand luggage, 2 kilograms of cocaine was detected. The accused tried to bring drugs to Georgia through transit flight.
In addition to the mentioned, on December 15, during the personal search and search activities held in residential apartment of a person detained in Tbilisi, law enforcement officers seized 1 kilogram and 600 grams of "heroin". On December 16, in Lagodekhi municipality, during a personal search of one of the accused persons, 2 kilogram and 200 grams of "heroin" drugs was seized.
As a result of complex measures, law enforcement officers seized a total of 5 kilograms and 500 grams of heroin, 2 kilograms of cocaine, 60 packages of alpha-PVP, 77 buprenorphine-containing suboxin and various pills only in December.
Elimination of drug-related crime and pursuing a strict policy towards drug dealers remains a priority for the Ministry of Internal Affairs. It is notable, that in the last 5 years, we have arrested the biggest number of drug dealers this year. Now we would like to summarize the past year and introduce you to the statistics on drug-related crime throughout Georgia in 2021.
As of December 22 of the current year, a total of 136 drug dealers have been arrested, up to 19 kilograms of heroin, 4 kilograms of cocaine, 5,000 pills of Subutex, 3 kilograms of alpha-PVP, 26 kilograms of bio drug and other drug substances have been seized.
The Ministry of Internal Affairs has also worked on legislative changes against drug-related crime.
Punishment of drug dealers has been significantly tightened.
As a result of the amendments, the minimum sentence for selling drugs was defined 10 years in prison, while the maximum limit was set at 20 years or lifetime imprisonment.
Legislative changes also affected the illicit sale of psychotropic substances and separated them from the illicit manufacture, production, acquisition and storage charges.