• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 2020 წლიდან ძებნილი პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 2020 წლის 21 ოქტომბერს, ზუგდიდში, „საქართველოს ბანკის“ ფილიალზე მომხდარი თავდასხმისთვის ძებნილი პირი - 1988 წელს დაბადებული ბ.ე. დააკავა.
სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის, ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტების თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, იძულების, ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარების, ასევე, ტერორისტული აქტის და ტერორისტული მიზნით მოქალაქეების მძევლად ხელში ჩაგდების ფაქტებზე 2020 წლიდან ძებნილი ბ.ე. სამეგრელოში დააკავეს.
გამოძიებით დადგენილია, რომ 2020 წლის 21 ოქტომბერს, ცეცხლსასროლი იარაღითა და ხელყუმბარით შეიარაღებული ბ.ე. ქალაქ ზუგდიდში, ზვიად გამსახურდიას გამზირზე მდებარე „საქართველოს ბანკის“ ფილიალში შეიჭრა და იქ მყოფი პირები მძევლად აიყვანა. ბანკის ფილიალში თავდამსხმელის შესვლის შესახებ შეტყობინების მიღებისთანავე ადგილზე მოხდა სამართალდამცველების მობილიზება და დაიწყო გადაუდებელი ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებები. პოლიციის მიერ ჩატარებული შესაბამისი ღონისძიებების შედეგად, მოხდა მძევლების გათავისუფლება. დამნაშავე მიიმალა.
დაკავების ადგილიდან ამოღებულია ცეცხლსასროლი იარაღი და ვაზნები.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 150-ე, 236-ე, 323-ე და 329-ე მუხლებით მიმდინარეობს.

• The Ministry of Internal Affairs arrested a person wanted since 2020
The Ministry of Internal Affairs arrested B.E. (DoB 1988), wanted for attacking the "Bank of Georgia" branch in Zugdidi on October 21, 2020.
The employees of Samegrelo-Zemo Svaneti Police Department, Central Criminal Police and Special Tasks Department under the Ministry of Internal Affairs, as a result of jointly conducted search measures and investigative activities detained B.E. (wanted from 2020) in Samegrelo region for coercion, illegal purchase-storage-carrying of firearms and ammunition, as well as terrorist act and taking civilians as hostages for terrorist purposes.
The investigation established that on October 21, 2020, armed with firearms and hand grenades, B.E. broke into one of the branches of the "Bank of Georgia" located on Zviad Gamsakhurdia Avenue, Zugdidi and took civilians as hostages. Upon receiving the notification regarding the attacker being at one of the branches of the bank, law enforcement officers were mobilized on the spot, followed by emergency operational-investigative measures. As a result of the appropriate measures taken by the police, hostages were released, after which the criminal managed to flee from the scene.
Police officers seized firearms and cartridges from the place of the arrest.
The investigation is being conducted under Articles 150, 236, 323 and 329 of the Criminal Code of Georgia.