• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 2019 წლის 6 ოქტომბერს ლისის ტბაზე მომხდარ მკვლელობის...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 2019 წლის 6 ოქტომბერს ლისის ტბაზე მომხდარ მკვლელობის საქმეზე ძებნილი პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ სხვა დანაშაულის ჩადენის ან გაადვილების მიზნით განხორციელებული თავისუფლების უკანონო აღკვეთისთვის 2019 წლის ოქტომბრიდან ძებნილი, 1979 წელს დაბადებული ზ.მ. თბილისში დააკავეს.
საქმეზე ჩატარებული გამოძიებით დადგენილია, რომ ზ.მ.-მ 2019 წლის 6 ოქტომბერს, თბილისში, გახოკიძის ქუჩაზე, თანამზრახველებთან ერთად, წინასწარი შეთანხმების საფუძველზე, მუქარითა და ფიზიკური ძალის გამოყენებით თავისუფლება უკანონოდ აღუკვეთა 1979 წელს დაბადებულ გ.ვ.-ს. ამის შემდეგ, იგი წაიყვანეს ლისის ტბისა და ბრიტანული სკოლის მიმდებარე ტერიტორიაზე, სადაც დანისა და ცეცხლსასროლი იარაღის გამოყენებით სხეულზე სიცოცხლისთვის სახიფათო დაზიანებები მიაყენეს. მიყენებული ჭრილობების შედეგად, გ.ვ. საავადმყოფოში გარდაიცვალა.
მომხდარიდან რამდენიმე დღეში, ზ.მ.-ს პატიმრობა დაუსწრებლად შეეფარდა და 2019 წლის ოქტომბრიდან მასზე ძებნა გამოცხადდა.
მასთან ერთად, დამამძიმებელ გარემოებაში ჯგუფურად ჩადენილი განზრახ მკვლელობის, დამამძიმებელ გარემოებაში ჯგუფურად ჩადენილ განზრახ მკვლელობაში დახმარების, წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ თავისუფლების უკანონო აღკვეთისა და იარაღის უკანონო შეძენა-შენახვა-ტარებისთვის პასუხისგებაში დაუსწრებლად არიან მიცემული და ამ დრომდე იძებნებიან: 1979 წელს დაბადებული დ.რ., 1986 წელს დაბადებული ვ.კ., 1980 წელს დაბადებული ნ.კ. და 1977 წელს დაბადებული დ.ბ.
აღნიშნული დანაშაულები 7-დან 17 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
ძებნილი პირების ადგილსამყოფელის დადგენა-დაკავების მიზნით ტარდება კომპლექსური ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებები.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 109-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, 25-109-ე მუხლის მე-2 ნაწილით, 236-ე მუხლით, 143-ე მუხლის მე-2 და მე-3 ნაწილებით მიმდინარეობს.

• Police detained wanted person for murder on Lisi Lake that took place on October...
The officers of Tbilisi Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-search and investigative activities detained in Tbilisi Z.M. (DoB 1977), wanted from October 6, 2019; the mentioned individual is accused of illegal restriction of freedom perpetrated in group with a previous agreement for committing or facilitation of other crime.
Investigation established, that on October 6, 2019, Z.M. and other accomplices, with a previous agreement, illegally restricted the freedom to G.V. (DoB 1979) on Gakhokidze Street, Tbilisi, under the physical violence and threats. The victim was taken to Lisi Lake located near the British School, where he was inflicted multiple injuries with knife and firearm. Due to the received traumas, the victim died in the hospital.
Several days after the incident, Z.M. was sentenced to imprisonment in absentia and declared as wanted person from October of 2019.
Along with the accused person, D.R. (DoB 1979), V.K. (DoB 1986) N.K. (DoB 1980) and D.B. (DoB 1977) were also charged, sentenced in absentia and declared wanted for premeditated murder committed by the group under the aggravating circumstances with a previous agreement, as well as for illegal restriction of freedom perpetrated by the group with a previous agreement for committing or facilitation of premeditated murder under the aggravating circumstances and for illegal purchase, keeping and carrying of firearm.
The mentioned crimes envisage from 7 to 17 years of imprisonment.
At this moment complex operative-search and investigative activities are being held to locate the whereabouts of the wanted persons in order to detain them.
Investigation is in progress under the articles 109, II part, 25-109, II part, 236 and 143, II and III parts of the Criminal Code of Georgia.