• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 5 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს გურიის პოლიციის დეპარტამენტისა და ოზურგეთის რაიონული პროკურატურის თანამშრომლებმა ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისში, ოზურგეთსა და ლანჩხუთში „ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 5 პირი დააკავეს.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობის ფაქტზე დაკავებულები არიან, 1971 წელს დაბადებული, წარსულში მრავალჯერ ნასამართლევი კ.ვ., და 1975 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი გ.კ.
„ქურდული სამყაროს საქმიანობის მხარდაჭერის“ ფაქტზე კი დაკავებულია 1974 წელს დაბადებული ტ.ფ.
ხოლო, „ქურდული სამყაროს წევრისთვის“ მიმართვის ფაქტზე დაკავებული არიან 1981 წელს დაბადებული მ.გ. და 1968 წელს დაბადებული ვ.გ.
ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული გამოძიებით, მათ შორის მოსამართლის განჩინების საფუძველზე განხორციელებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ ვ.გ.-სა და მ.გ.-ს შორის მშენებლობასთან დაკავშირებულ საკითხებზე ფინანსური დავა წარმოიშვა. ბრალდებულებმა დავის მოგვარებისა და გადაჭრის მიზნით „ქურდული სამყაროს“ წევრებს და კრიმინალურ ავტორიტეტებს: ტ.ფ.-ს, გ.კ.-ს და კ.ვ.-ს მიმართეს.
„ქურდულ სამყაროსთან“ კავშირში მყოფმა პირებმა ე.წ. ქურდული ტრადიციების შესაბამისად მოწყობილ შეკრებაზე, მოდავე მხარეს მეორეს სასარგებლოდ, ერთი თვის ვადაში 15 000 ლარის გადახდა დააკისრეს, რომელიც მ.გ,-მ დათქმულ ვადაში გადაიხადა.
აღნიშნული თანხის ნახევარი დავის მოგვარებაში მონაწილე კრიმინალურ ავტორიტეტებზე გადანაწილდა.
პოლიციამ, ბრალდებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო კომპიუტერული ტექნიკა, სავარაუდოდ ნარკოტიკული საშუალება და ბრალდებულების მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს უკავშირდებოდნენ.

• The Ministry of Internal Affairs arrested 5 people connected with the ”THieves W...
As a result of joint operational measures and investigative actions, the employees of Guria Police Department of the Ministry of Internal Affairs and Ozurgeti District Prosecutor's Office arrested 5 people connected to the "Thieves World" in Tbilisi, Ozurgeti and Lanchkhuti, based on the judge's ruling.
The following persons were detained for membership of the “Thieves Wolrd” – several times convicted in past, K.V. (DoB 1971) and also previously convicted G.K. (DoB 1975).
For supporting the activities of the “Thieves World” T.F. (DoB 1974) was detained.
Meanwhile, M.G. (DoB 1981) was arrested for the fact of appealing to the Member of the Thiefs World" as well as V.G. (DoB 1968).
As a result of an intensive investigation, including covert investigative actions based on a judge's ruling, it was established that a financial dispute arose between V.G. and M.G. on issues related to construction. In order to resolve the dispute, the defendants turned to members of the "Thieves Wolrd" and criminal authorities: T.F., G.K. and K.V.
The persons connected with the "thieves' world" organized criminal discussions in accordance with the traditions of the “thieves law” the disputing party was ordered to pay 15,000 GEL within one month in favor of the other party, which was payed by M.G. within the stipulated time.
Half of the mentioned amount was distributed to the criminal authorities participating in settling the dispute.
As a result of personal search and search activities held in residential houses of the defendants, the police seized computer equipment, supposed narcotics, and mobile phones of the defendants as evidence through which they communicated with each other.
The criminal case is being investigated under the article 223 (1) part I, 223 (3) II part and the first part of article 223 (4) of the criminal law code of Georgia.