• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ქურდულ სამყაროსთან” კავშირში მყოფი 8 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად, კომპლექსურად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისში, რუსთავსა და ჩხოროწყუში, „ქურდულ სამყაროსთან“ კავშირში მყოფი 8 პირი დააკავეს.
„ქურდული სამყაროს წევრობის“, „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერისა და „ქურდული სამყაროს წევრისთვის მიმართვის“ ბრალდებით დაკავებულები არიან წარსულში ნასამართლევი პირები: 1989 წელს დაბადებული კ.ბ., 1991 წელს დაბადებული გ.შ., 1975 წელს დაბადებული რ.მ. (მეტსახელად „ლოლო“), 1990 წელს დაბადებული ბ.ს., 1964 წელს დაბადებული კ.ბ., 1974 წელს დაბადებული მ.ყ. (მეტსახელად „ყურშა“), 1991 წელს დაბადებული თ.ჩ. (მეტსახელად „თაზო“) და 1987 წელს დაბადებული ი.კ.
გამოძიებით დადგინდა, რომ უცხო ქვეყნის მოქალაქესა და თ.ჩ.-ს შორის, სამშენებლო ბიზნესიდან გამომდინარე ფინანსური დავა წარმოიშვა. სადაო თანხა შეადგენდა 130 000 ლარს. ამავე, კომპანიაში დასაქმებულმა 1964 წელს დაბადებულმა კ.ბ.-მ დახმარება აღუთქვა უცხო ქვეყნის მოქალაქეს და ფულის „ქურდული“ წესით ამოღების მიზნით კრიმინალურ ავტორიტეტებს მიმართა, მათ შორის თავის შვილს - 1989 წელს დაბადებულ კ.ბ.-ს.
თავის მხრივ, თ.ჩ.-მ, დასახმარებლად ასევე, კრიმინალურ ავტორიტეტებს მიმართა. კრიმინალურმა ავტორიტეტებმა, საქმის კურსში ჩააყენეს „კანონიერი ქურდები“ - ნიკა გითოლენდია და ნოდარ შუკაკიძე. ამის შემდგომ „ქურდული გარჩევა“ მოაწყვეს და ერთ-ერთ მოდავე მხარეს მეორის, ასევე, თავიანთ სასარგებლოდ განსაზღვრულ დროში გარკვეული თანხის გადახდა დააკისრეს.
პოლიციამ, ბრალდებულების პირადი და საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს და საზღვარგარეთ მყოფ „კანონიერ ქურდებს“ უკავშირდებოდნენ.
გამოძიება, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით, 223-ე ტერცია მუხლის მე-2 ნაწილით და 223-ე კვარტა მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს.

• The Ministry of Internal Affairs arrested 8 people connected with „Criminal Worl...
The employees of the main division against the fight with organized crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, together with the General Prosecutor's Office, as a result of complex operational measures and investigative actions, arrested 8 people for the connections with the “Criminal World” in Tbilisi, Rustavi and Chkhorotsku. The arrests were held on the basis of the relevant court decision.
The following persons with previous convictions were detained for membership of “Thieves’ World", supporting the activities of the "thief world" and "referring to a member of “Thieves’ World”: K.B. (DoB 1989), G.S. (DoB 1991), R.M. (DoB1975, nicknamed "Lolo"), B.S. (DoB 1990), K.B. (DoB 1964), M.K. (DoB 1974, nicknamed "Kursha"), T.Ch. (DoB 1991, nicknamed "Tazo") and I.K., (DoB 1987).
The investigation established that a financial dispute arose between the citizen of a foreign country and T.C., related to the construction business. The disputed amount was 130,000 GEL. At the same time, K.B. (DoB 1964)- an employee of the company, promised to provide assistance to a foreign citizen and in order to receive cash, he turned to the criminal authorities, including his son - K.B. (DoB 1989).
On his part, T.C. also turned to the criminal authorities for help. The criminal authorities brought "thieves in law" - Nika Githolandia and Nodar Shukakidze - into the case who organized a "criminal skirmish" and ordered one of the disputing parties to pay in favor of the other, also in favor of criminal authorities.
As a result of the personal search and search activities held in residential houses of the defendants, the police seized mobile phones as evidence, through which they communicated with each other and contacted "thieves in law" abroad.
The investigation is being conducted under the first part of Article 223 (1), Part 2 of Article 223 (3) and Part 1 of Article 223 (4) of the Criminal Code of Georgia.