შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად, კომპლექსურად ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, შიდა ქართლში 6 პირი დააკავეს.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობის ფაქტზე დაკავებულები არიან: 1991 წელს დაბადებული ზ.კ. (მეტსახელად „კეკო“), 1986 წელს დაბადებული ნ.მ. (მეტსახელად „მაჩიტა“), 1989 წელს დაბადებული გ.ა. და 1998 წელს დაბადებული ნ.თ. (მეტსახელად „ბაბუცა“).
„ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის ფაქტზე დაკავებულები არიან: 2000 წელს დაბადებული ლ.ლ. და 2004 წელს დაბადებული გ.ი.
სამართალდამცველების მიერ, ინტენსიურ რეჟიმში ჩატარებული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად დადგინდა, რომ ერთად დასაქმებულ ბრალდებულებს - ლ.ლ.-ს და გ.ი.-ს შორის ურთიერთშელაპარაკების ნიადაგზე კონფლიქტი წარმოიშვა, რაც მოგვიანებით ფიზიკურ დაპირისპირებაში გადაიზარდა. ბრალდებულებმა, კონფლიქტის მოგვარება „ქურდული სამყაროს“ წესების მიხედვით გადაწყვიტეს და კრიმინალურ ავტორიტეტებს მიმართეს, რის შემდეგაც ბრალდებულებს შორის „ქურდული გარჩევა“ მოეწყო.
გამოძიება, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით და 223-ე კვარტა მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს.

Employees of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, along with the General Prosecutor's Office, arrested 6 people in Shida Kartli region as a result of complex operational measures and investigative activities, based on the judge's decision.
The following persons have been arrested for membership of the "Thieves' World"- Z.K. (DoB 1991 (nicknamed "Keko"), N.M. (DoB 1986, nicknamed "Machita"), G.A. (DoB 1989) and N.T. (DoB 1998, nicknamed "Grandfather".
The following persons were detained for being “Thieves in Law” - L.L.. (DoB 2000) and G.I. (DoB 2004).
As a result of intensive investigative actions conducted by the law enforcement officers, it was established that a conflict arose between the defendants – L.L. and G.I. who were employed together, physically confronted each other after the verbal confrontation. The defendants decided to resolve the conflict according to the rules of the "thieves' world" and appealed to the criminal authorities, after which a the so called trial was organized between the defendants.
As a result of the personal search of personal and search activities held in their residential houses, police seized computer equipment and mobile phones as evidence, through which they communicated with each other and with the "Thieves in law" abroad.
The investigation is being conducted under Article 223 (1) part I and Article 223 (4) of the Criminal Code of Georgia.