• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ქურდულ სამყაროსთან“ კავშირში მყოფი 3 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის, ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს, განსაკუთრებით მნიშვნელოვან საქმეთა სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიული ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, წარსულში ნასამართლევი 3 პირი დააკავეს.
1972 წელს დაბადებული ა.შ. დაკავებულია „ქურდული სამყაროს წევრობისთვის“, 1995 წელს დაბადებული ა.ხ. „ქურდული სამყაროს წევრის მიმართვისთვის“, ხოლო 2004 წელს დაბადებული გ.შ.-ს მეტსახელად „ჩუქჩა“-ს „ქურდული სამყაროს საქმიანობის მხარდაჭერაში“ ედება ბრალი.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულ ა.ხ.-ს და მის თანამშრომელს შორის ფინანსური დავა წარმოიშვა. წარმოქმნილი უთანხმოების გადაწყვეტის მიზნით, ა.ხ.-მ დახმარებისთვის მიმართა "ქურდული სამყაროს წევრ" ა.შ.-ს და კრიმინალური გავლენის გამოყენებით, დავის მის სასარგებლოდ გადაწყვეტა სთხოვა.
გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ „ქურდული სამყაროს წევრის" ა.შ.-ს დავალებით მოწყობილ "ქურდულ გარჩევაში" ბრალდებული ა.ხ., გ.შ. და მოდავე მხარე მონაწილეობდნენ. "ქურდული წესით გარჩევისას", კრიმინალურმა ავტორიტეტმა ა.შ-მ, მოდავე მხარეს, სადაო თანხის სრულად ამოწურვამდე, მისთვის ყოველთვიურად გარკვეული ოდენობის თანხის გადახდა დააკისრა.
გადაწყვეტილებას მხარი დაუჭირა გ.შ.-მ, რომელიც შემდგომ სისტემატურად ახორციელებდა მუქარას მოდავე მხარეზე.
ჩატარებული გამოძიებით, მათ შორის მოსამართლის განჩინების საფუძველზე განხორციელებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, დადგინდა, რომ “ქურდული სამყაროს წევრობისთვის”, „ქურდული სამყაროს მიმართვისთვის“ და „ქურდული სამყაროს მხარდაჭერისთვის ბრალდებული პირები აქტიურად მონაწილეობდნენ პირადი კონფლიქტებისა თუ ფინანსური დავების „ქურდული წესებით“ გადაწყვეტაში.
პოლიციამ ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღო მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს უკავშირდებოდნენ.
გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით, 223-ე, მე-3 პრიმა მუხლის მეორე ნაწილით და 223-ე, მე-4 პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით მიმდინარეობს.

• The Ministry of Internal Affairs arrested 3 persons connected with the ”Thieves’...
Employees of the Main Division for the Fight against Organized Crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operational measures and investigative actions, arrested previously convicted 3 persons, based on the judge's ruling.
A.Sh. (DoB 1972) was arrested for membership of the “thieves world", A.Kh. (DoB 1995) - for addressing a member of the “thieves world" and G.Sh, (DoB 2004, nicknamed "Chukcha) is accused of "supporting the activities of the “thieves world".
The investigation also established that there was a disagreement on financial basis between A.Kh. and his co-worker. In order to resolve the situation, A.Kh. addressed the member of the “Thieves World” – A. Sh. and requested to solve the issue in his favor by using his criminal authority.
The investigation also established that the accused A.Kh., G.Sh and the disputing party participated in the "criminal skirmish" organized by A.Sh. - a member of the "Thieves World". A.Sh. ordered the disputing party to pay a certain amount of money each month until the disputed amount was fully exhausted.
The decision was supported by G.Sh. who systematically threatened the disputing party.
As a result of the conducted investigation, including the secret investigative actions carried out on the basis of the judge's ruling, it was established that the persons accused of "membership of the world of thieves", "referring to the world of thieves" and "supporting the activities of the thieves world" actively participated in the resolution of personal conflicts or financial disputes under the so-called "thief rules".
As a result of the search conducted by the police, mobile phones were seized, through which they communicated with each other, as evidence.
The investigation is being conducted under 223(1) I part, 223(3) II part, 223 (4) IV part of the Criminal Code of Georgia.