• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ქურდულ სამყაროსთან“ კავშირში მყოფი სამი პირი დააკავ...
შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ქურდულ სამყაროსთან“ კავშირში მყოფი სამი პირი დააკავა, ხოლო ერთ პირს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს დამნაშავეთა სამყაროს წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებების და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, „კანონიერი ქურდისთვის“ მიმართვის და "ქურდული სამყაროს" საქმიანობის მხარდაჭერის ფაქტზე, წარსულში ნასამართლევი სამი პირი დააკავეს, ხოლო ერთ პირს ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა.
1989 წელს დაბადებული ზ.ბ. (მეტსახელად „ზაკუნა“) დაკავებულია „კანონიერი ქურდისთვის“ მიმართვის ბრალდებით, ხოლო 1981 წელს დაბადებული ლ.ბ. (მეტსახელად „ჩაქუჩიჩი“) და 1995 წელს დაბადებული დ.გ. სამართალდამცველებმა "ქურდული სამყაროს" საქმიანობის მხარდაჭერისთვის დააკავეს.
რაც შეეხება 1979 წელს დაბადებულ, წარსულში ნასამართლევ დ.თ.-ს (მეტსახელად „ტაისონა“), მას „კანონიერი ქურდისთვის“ მიმართვის ფაქტზე ბრალი დაუსწრებლად წარედგინა.
გამოძიებით დაადგინა, რომ დ.თ.-ს და ზ. ბ.-ს შორის ფინანსური ვალდებულების შეუსრულებლობის ნიადაგზე წარმოიშვა დავა, რის გამოც დ. თ.-მ ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა ზ. ბ.-ს. მან „კანონიერ ქურდს“ - მიხეილ ჩაფიჩაძეს (მეტსახელად „მაჩვიჩი“) მიმართა, რომლის გადაწყვეტილებით, ზ. ბ.-მ, ლ. ბ.-მ, დ. გ.-მ და მათმა თანმხლებმა პირებმა დ. თ.-ს საპასუხოდ მიაყენეს ფიზიკური შეურაცხყოფა.
მოდავე მხარეებს შორის არსებული კონფლიქტის „ქურდული კანონების“ თანახმად მოგვარების მიზნით, საზღვარგარეთ მყოფმა "კანონიერმა ქურდმა" - ჯეირან კინწურაშვილმა თურქეთის რესპუბლიკაში მოაწყო "ქურდული გარჩევა" და მხარეების შერიგების თაობაზე მიიღო გადაწყვეტილება.
ჩატარებული გამოძიებით, მათ შორის მოსამართლის განჩინების საფუძველზე განხორციელებული ფარული საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, დადგინდა, რომ "ქურდულ სამყაროსთან" კავშირის ბრალდებით დაკავებული და „კანონიერი ქურდისთვის“ მიმართვის ფაქტზე ბრალწარდგენილი პირები აქტიურად მონაწილეობდნენ "ქურდული სამყაროს" საქმიანობის განხორციელებაში, პირადი კონფლიქტებისა თუ ფინანსური დავების „ქურდული წესებით“ გადაწყვეტისთვის უკავშირდებოდნენ კრიმინალურ ავტორიტეტებს, აგრეთვე, საზღვარგარეთ მყოფ ქართველ „კანონიერ ქურდებს“ და მათგან მითითებებს იღებდნენ.
„კანონიერი ქურდისთვის“ მიმართვის და "ქურდული სამყაროს" საქმიანობის მხარდაჭერის ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე მესამე პრიმა მუხლის მე-2 ნაწილით და 223-ე მე-4 პრიმა მუხლის 1-ელი ნაწილით მიმდინარეობს.

• MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS ARRESTED 3 PEOPLE CONNECTED WITH THE ”THIEVES’ WORL...
MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS ARRESTED 3 PEOPLE CONNECTED WITH THE ”THIEVES’ WORLD”, AND CHARGED 1 PERSON IN ABSENTIA
The employees of the main division for the fight against organized crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-search measures and investigative actions conducted together with the General Prosecutor's Office, arrested 3 people convicted of various serious crimes in past on the fact of appealing to the "thief in law" and supporting the activities of the "thief world”. 1 person was charged in absentia on the basis of the relevant court decision.
Born in 1989, Z.B. (nickname "Zakuna") was arrested on the charge of appealing to a "thief in law", and L.B., born in 1981. (nicknamed "Hammer") and D.G., born in 1995 were arrested for supporting the activities of the "Thieves' World".
As for D.T., born in 1979, convicted in the past (nickname "Tysona"), was charged in absentia on the fact of applying to "thief in law".
Crimes are punishable by 6 to 15 years of imprisonment.
The investigation established that dispute arose between D.T. and Z.B. on the basis of non-fulfillment of financial obligations, due to which D.T. physically assaulted Z.B. He turned to the "legal thief" - Mikheil Chafichadze (nickname "Machvichi"), according to whose decision, Z. B., L. B., D. G. and their accompanying persons physically assaulted D. T. in response.
In order to resolve the conflict between the disputing parties according to the "thief laws", the "thief in law" abroad - Jeyran Kintsurashvili organized a "thief trial" in the Republic of Turkey and decided to reconcile the parties.
As a result of the investigation, including the secret investigative actions carried out on the basis of the judge's ruling, it was established that the persons arrested on charges of connection with the "thieves' world" and charged with the fact of appealing to the "thief in law" actively participated in the implementation of the activities of the "thieves' world", personal conflicts or financial disputes with the "thief rules" by contacting criminal authorities for a solution. They also received instructions from Georgian "thieves in law" abroad.
As a result of the search, the police seized as evidence the computer equipment and mobile phones of the accused, through which they communicated with each other.
The investigation into the facts of the appeal to the "thief in law" and the support of the activities of the "thieves' world" is being conducted under the 2nd part of the third prima article 223 and the 1st part of the 223rd 4th prima article of the Criminal Code of Georgia.