• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ქურდულ სამყაროსთან“ კავშირში მყოფი 9 პირი დააკავა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ჩატარებული კომპლექსური ოპერატიულ-საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, თბილისში, ქუთაისში, რუსთავსა და ზესტაფონში 9 პირი დააკავეს.
1981 წელს დაბადებული ვ. ე. (მეტსახელად „თავა“), 1980 წელს დაბადებული დ.კ., 1977 წელს დაბადებული ზ.მ. (მეტსახელად „ზალუა“), 1970 წელს დაბადებული ვ.მ., 1971 წელს დაბადებული ლ.ბ., 1990 წელს დაბადებული ა.ც., 1973 წელს დაბადებული ლ.მ. და 1967 წელს დაბადებული გ.ბ. „ქურდული სამყაროს“ წევრობის, „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის, „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის ბრალდებით არიან დაკავებული. 1980 წელს დაბადებული ა. ჯ. კი ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის ბრალდებით არის დაკავებული.
გამოძიებით დადგინდა, რომ „ქურდული სამყაროს“ წევრები - ა.ც., ლ.მ. და ზ.მ., ბიზნესპარტნიორებს შორის არსებული ფინანსური დავის გადაწყვეტის მიზნით, "ქურდული გარჩევის“ მოსაწყობად დაუკავშირდნენ საზღვარგარეთ მყოფ ქართველ „კანონიერ ქურდს“ - ლ.ჩ.-ს, რომელიც "ქურდულ გარჩევაში“ დისტანციურად ჩაერთო და ერთ-ერთ ბიზნესმენს - ლ.ბ.-ს, მეორე ბიზნესპარტნიორის სასარგებლოდ, დადგენილ ვადაში 10 000 აშშ დოლარის გადახდა დააკისრა.
მხარეებს შორის ფინანსური დავის საბოლოოდ გადაწყვეტის მიზნით, ,,ქურდული სამყაროს“ წევრებმა რამდენჯერმე მოაწყვეს „ქურდული“ გარჩევა, რომლებშიც საზღვარგარეთ მყოფი ქართველი ,,კანონიერი ქურდი“ - ი. ხ.-ც მონაწილეობდა. ბრალდებულები სისტემატურად უკავშირდებოდნენ ერთმანეთს და აქტიურად განიხილავდნენ მხარეებს შორის არსებულ ფინანსურ დავას.
პოლიციამ მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, კიდევ ერთი დაკავებულის, ა.ჯ.-ს საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას, 2 ცეცხლსასროლი პისტოლეტი ნივთმტკიცებად ამოიღო.
სამართალდამცველებმა, ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცებად ამოიღეს კომპიუტერული ტექნიკა და ბრალდებულების მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი ერთმანეთს და საზღვარგარეთ მყოფ „კანონიერ ქურდებს“ უკავშირდებოდნენ.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობის, "კანონიერი ქურდობის", „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვის და „ქურდული სამყაროს“ საქმიანობის მხარდაჭერის ფაქტებზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 223-ე პრიმა მუხლის პირველი და მეორე ნაწილით, 223-ე მე-3 პრიმა მუხლის მეორე ნაწილით და 223-ე მე-4 პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით, ასევე, ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის ფაქტზე სსკ-ს 236-ე მუხლით მიმდინარეობს.

• Ministry of Internal Affairs detained 9 people connected with ”thieves' world”
The officers of the Central Criminal Police Department and the Special Tasks Department of the Ministry of Internal Affairs detained 9 people in Tbilisi, Kutaisi, Rustavi and Zestaponi as a result of complex operative-investigative activities carried out together with the General Prosecutor's Office.
V.E. (Nicknamed "Tava"DoB 1981), D.K., (DoB 1980), Z.M., (DoB 1977, Nicknamed "Zalua"), V.M., (DoB 1970), L.B. (DoB 1971), A.C. (DoB 1990), L.M., (DoB 1973) and G.B. (DoB 1967); The mentioned persons are accused of membership of the "Thieves' World", supporting the activities of the "Thieves' World", and appealing to a member of the "Thieves' World". A J. (DoB 1980) was also detained for illegal purchase and storage of firearms.
The investigation established that the members of the "thieves' world" - A.C., L.M. And Z.M., in order to resolve the financial dispute between the business partners, contacted the Georgian "thief in law" residing abroad - L.Ch., who was involved in the "criminal skirmish" and obliged one of the businessmen - L. B. to pay $ 10,000 in favor of the second business partner within a certain period of time.
For the final resolution of the the financial dispute between the parties, members of the "thieves' world" have repeatedly organized "thieves gathering" and criminal skirmish in which the Georgian "thief in law" abroad, I.Kh. was involved. The defendants systematically contacted each other and actively discussed the financial dispute between the parties.
During the ongoing investigation, the police seized 2 firearms as evidence during the search activities held in the house of another detainee- A.J.
As a result of the search activities, the law enforcers seized computer equipment and mobile phones owned by the accused persons, through which they communicated with each other and "thieves in law" residing abroad.
Investigation into the facts of membership of the "Thieves' World", being a “Thief in Law”, appealing to a member of the "Thieves' World" and supporting the activities of the "Thieves' World", is in progress under articles 223(1) parts I and II, article 223 (3) part II, article 223(4) part I and illegal purchase and storage of firearms- article 236 envisioned under the Criminal Code of Georgia.