• შინაგან საქმეთა სამინისტრომ „ქურდული სამყაროს“ წევრობის ბრალდებით სამეგრელოში 2 ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, გენერალურ პროკურატურასთან ერთად ზუგდიდსა და ხობში ერთდროულად ჩატარებული სპეციალური ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, „ქურდული სამყაროს“ წევრობის ბრალდებით, 2 პირი დააკავეს.
მოსამართლის განჩინების საფუძველზე დაკავებულ, 1959 წელს დაბადებულ რ.გ.-სა და 1964 წელს დაბადებულ კ.ქ.-ს ბრალად ედებათ „ქურდული სამყაროს“ წევრობა.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ბრალდებულები, საზღვარგარეთ მცხოვრები ქართველი ე.წ. „კანონიერი ქურდის“ - როლანდ გეგეჭკორის (მეტსახელად „შლაპა“) მითითებით, 2020 წლის დასაწყისიდან, სამეგრელოში, ბიზნესმენს - ბ.თ.-სა და მის ბიზნესპარტნიორს - ა.ც.-ს, პერიოდულად უკავშირდებოდნენ და „ქურდული სამყაროს“ სასარგებლოდ თანხის გადახდას სთხოვდნენ. ამ მიზნით, მიმდინარე წლის 18 ნოემბერს, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში ბრალდებულებმა გამართეს ქურდული გარჩევა, რომელზეც აღნიშნული ბიზნესმენები მათ საზღვარგარეთ მყოფ ე.წ. „კანონიერ ქურდს“ - როლანდ გეგეჭკორს ინტერნეტის საშუალებით გაასაუბრეს. ე.წ. „კანონიერმა ქურდმა“ ბიზნესმენებს 2020 წლის დეკემბრის ბოლომდე 10 000 - 10 000 ლარის გადახდა დააკისრა. როლანდ გეგეჭკორმა, ასევე, კატეგორიულად მოითხოვა, რომ ბიზნესსაქმიანობიდან მიღებული მოგების თანხა მომავალში თანაბრად განაწილებულიყო ა.ც.-ს, ბ.თ.-სა და მას შორის.
სამართალდამცველებმა ბრალდებულები საკუთარ საცხოვრებელ სახლებში მას შემდეგ დააკავეს, როცა ერთ-ერთმა დაზარალებულმა მათ მოთხოვნილი თანხა - 10 000 ლარი გადასცა.
პოლიციამ, დაკავებულების საცხოვრებელი სახლების ჩხრეკისას, 9987 ლარი და „გეკოს“ ტიპის იარაღი ნივთმტკიცებად ამოიღო. სამართალდამცველებმა, ასევე, ნივთმტკიცების სახით ამოიღეს ბრალდებულების მობილური ტელეფონები, რომელთა საშუალებითაც ისინი საზღვარგარეთ მცხოვრებ ქართველ ე.წ. „კანონიერ ქურდს“ უკავშირდებოდნენ.
„ქურდული სამყაროს“ წევრობის ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სსკ-ის 223-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით მიმდინარეობს.

• Ministry of Internal Affairs detained two persons in Samegrelo for the membershi...
Ministry of Internal Affairs detained two persons in Samegrelo for the membership of the “Thieves’ World”
The officers of the Main Division for the Fight against the Organized Crime under the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs along with General prosecutor’s Office, as a result of special operation simultaneously held in Zugdidi and Khobi, detained two persons for the membership of the “Thieves’ World”.
On the basis of the relevant court decision R.G. (DoB 1959) and K.Q. (DoB 1964) were detained for the membership of the “Thieves’ World”.
Investigation established that under the instructions of the “Thief in Law” – Roland Gegetchkori (nicknamed Shlapa) residing abroad, beginning from the current year, detainees occasionally contacted businessman B.T. and his partner –A.Ts. and demanded to transfer certain amount of cash in favor of the so called “Obshiak” of “Thieves’ World”. With this purpose, on November 18 of the current year, detainees held the so called criminal skirmish in the course of which, the mentioned businessmen were confronted by “Thief in Law” Rolan Gegetchkori through the internet. “Thieves in Law” obliged businessmen to pay 10 000 GEL each by the end of December. Roland Gegetchkori also categorically demanded that the business income would be split in half between A.Ts. B.T. and him.
Law enforcers detained the mentioned persons in their own places of residence after one of the victims handed over the demanded sum in the amount of 10 000 GEL.
As a result of the search activities held in detainees’ places of residence, police seized 9987 GEL and “GECO” pistol as evidence. Law enforcers have also seized their mobile phones, by means of which communication with the Georgian “Thief in Law” residing abroad was established.
Investigation is in progress on the fact of the membership of the “Thieves’ World”, article 2231I part of the Criminal Code of Georgia.