• შინაგან საქმეთა სამინისტრო ტრანსსასაზღვრო ნარკოდანაშაულთან ბრძოლაში აქტიურადაა ჩ...
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს უფროსის - მამუკა ჭელიძის ბრიფინგი ბოლო ორი კვირის განმავლობაში გახსნილი ნარკოდანაშაულების და ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად ამოღებული ნარკოტიკების შესახებ
როგორც მოგეხსნებათ, საქართველო აქტიურად არის ჩართული ტრანსსასაზღვრო ნარკოდანაშაულთან ბრძოლაში. ამ მიზნით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო მჭიდროდ თანამშრომლობს ინტერპოლთან, ევროპოლთან, ჩართულია ტრანსსასაზღვრო დანაშაულთან ბრძოლის სხვა საერთაშორისო ფორმატებში. ასევე, საქართველოს მჭიდრო ორმხრივი კავშირები აქვს პარტნიორ ქვეყნებთან ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის საკითხებში. სწორედ აღნიშნული თანამშრომლობის შედეგად მოხდა იმ ორგანიზებული ჯგუფის გამოვლენა და დაკავება, რომელიც საქართველოში დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალებების შემოტანას ახორციელებდა. დანაშაულებრივ ჯგუფში მონაწილე გიორგი გიორგანაშვილს ახალი ბრალი წარედგინა, ჯაბა ხულორდავა მსჯავრდებულია. დანაშაულებრივი ჯგუფის ორგანიზატორს, წარსულში მსჯავრდებულ ირაკლი ქორიძეს წინასწარი პატიმრობა უკვე შეეფარდა. ამ საქმეზე გამოძიება გრძელდება, რათა მოხდეს შესაძლო უფრო მსხვილი საერთაშორისო დანაშაულებრივი სქემის გამოვლენა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, გერმანიის მოქალაქე, 1977 წელს დაბადებული ლ.ა. ნარკოდანაშაულისთვის თბილისში დააკავეს. მის მიერ ჩადენილი დანაშაული 8-დან 20 წლამდე ვადით ან უვადო თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
სამართალდამცველებმა, დაკავებულის დროებით საცხოვრებელ ბინაში არსებული სეიფიდან, 2644 აბი „ექსტაზი“, 323 აბი „სუბუტექსი“, 400 გრამი კოკაინი, დაახლოებით, 1 კილოგრამი „მდმა“ და 200 გრამი ამფეტამინის ჯგუფის ნარკოტიკი ამოიღეს.
გამოძიება განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვის ფაქტზე მიმდინარეობს, საქართველოს სსკ-ს 260-ე მუხლის მე-6 ნაწილით.
რამდენიმე დღის წინ, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა ყაზახეთის მოქალაქე, 1974 წელს დაბადებული რ.ს. თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში იმ დროს დააკავეს, როდესაც იგი ბრაზილიიდან დუბაის გავლით, საქართველოში ჩამოფრინდა. პოლიციამ, დაკავებულის ხელბარგის ჩხრეკისას, 676,1448 გრამი კოკაინის შემცველი 1 კილოგრამი ნარკოტიკული საშუალება ამოიღო. ჩადენილი დანაშაული 8-დან 20 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
გამოძიება განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების უკანონო შეძენა-შენახვა-გადაზიდვის და საქართველოში უკანონოდ შემოტანის ფაქტზე მიმდინარეობს.
ბოლო ორი კვირის განმავლობაში თბილისში, ფონიჭალის დასახლებაში, აჭარაში, კახეთში, გურიაში, შიდა ქართლსა და სამეგრელოში ნარკოდანაშაულისთვის 13 პირი დავაკავეთ. დაკავებულთაგან - 5 ნარკორეალიზატორია.
სულ ამოღებულია: 2750 აბი „ექსტაზი“, დაახლოებით, 1 კილოგრამი „მდმა“, 1 კილოგრამამდე ნარკოტიკული საშუალება კოკაინი, 530 აბი „სუბუტექსი“, 100 აბი „სუბოქსინი“, 200 გრამი ამფეტამინის ჯგუფის ნარკოტიკი, 13,6827 გრამი ჰეროინი, მეტადონის მარილის 94 აბი, 10 აბი „მეტადონი“, 5,1432 გრამი მეტამფეტამინის ფხვნილი, 3,5765 გრამი კოდეინის მარილი, 2,9731 გრამი მორფინის მარილი, 1,1514 გრამი „თებაინი“, 1 შეკვრად დაფასოებული ე.წ. „სირეცი“ და სხვა ნარკოტიკი.

• Ministry of Internal Affairs is Actively Involved in Fight against Trans-Border ...
Briefing of Mr. Mamuka Chelidze, Head of the Main Division for Combat Crime Organized Crime of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia on drug-related crimes solved and the drugs seized as a result of operative-investigative activities during the last two weeks.
As you are aware, Georgia is actively involved in combating trans-border drugs. For this purpose, the Ministry of Internal Affairs of Georgia is closely cooperating with Interpol, Europol and is engaged in other international formats to fight cross-border crime. Also, Georgia has close bilateral ties with the partner countries to fight against organized crime. Specifically this cooperation has resulted in the detection and detention of the organized group which used to import large quantities of narcotic drugs in Georgia. Giorgi Giorganashvili, who participated in the criminal group, has been accused of new charges, Jaba Khulordava is convicted and Irakli Koridze, previously convicted, the organizer of the criminal group has already been sentenced to preliminary custody. Investigation is still in progress over this case in order to reveal a possible larger-scale international criminal scheme.
The officers of the Ministry of Internal Affairs, as a result of operative-investigative measures detained L.A. – citizen of Germany, date of birth: 1977 – for a drug-related crime in Tbilisi. The sentence for the crime committed by him is the term of imprisonment from 8 to 20 years or life imprisonment.
Law enforcers seized 2644 pills of “Ecstasy”, 323 pills of “Subutex”, 400 grams of cocaine, about 1 kilogram of “MDMA” and 200 grams of amphetamine group drugs from the safe in the house of the detainee.
The investigation is underway on the fact of illegal purchase and keeping of narcotics drugs in especially large quantity - 6th part of the article 260 part of the Criminal Code of Georgia.
Several days ago, the officers of the Ministry of Internal Affairs arrested R.S. - citizen of Kazakhstan (D.o.B.: 1974) at Tbilisi International Airport when he arrived in Georgia from Brazil via Dubai. The police seized 1 kilogram of drugs containing 676,1448 grams of cocaine during the search of his hand luggage. The crime committed by him envisages the imprisonment from 8 to 20 years in length.
Investigation is underway on the fact of illegal purchase, keeping and transportation and illegal import of drugs in Georgia.
For the last two weeks, 13 persons have been detained by us in Tbilisi, Ponichala settlement, Adjara, Kakheti, Guria, Shida Kartli and Samegrelo. 5 individuals among them are drug dealers.
2750 pills of “Ecstasy”, about 1 kilogram of “MDMA”, up to 1 kg of cocaine, 530 pills of “Subutex", 100 pills of “Suboxin", 200 grams of amphetamine group drugs, 13,6827 grams of heroin, 94 pills of methadone salt, 10 pills of methadone, 5,143 grams of methadone powder, 3,5765 grams of codeine salt, 2,9731 grams of morphine salt, 1,1514 grams of “Tebine”, 1 pack of so called “Syretz” and other drugs have been seized in total.