• შინაგან საქმეთა სამინისტრო სისხლის უანგარო დონაციისთვის დაჯილდოვდა
სისხლის დონორთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, ლ. საყვარელიძის სახელობის დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნულ ცენტრში უანგარო დონორებისა და მხარდამჭერი ორგანიზაციების დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა.
დაჯილდოების ცერემონიაზე ცენტრის დირექტორმა ამირან გამყრელიძემ შს სამინისტროს სისხლის უსაფრთხოებისა და უანგარო დონორობის რეგულარული მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე მიხეილ ბუზალაძეს მადლობის სიგელები გადასცა.
შინაგან საქმეთა მინისტრის ინიციატივით, სამინისტროს თანამშრომლები უკვე მესამე წელია ლეიკემიით დაავადებული ბავშვებისთვის სისხლს უანგაროდ გასცემენ. შსს-ს მ. იაშვილის კლინიკასთან მემორანდუმი აქვს გაფორმებული, რომლის ფარგლებში, „სისხლის ბანკის“ აქციაში „გაიღე სისხლი – გადაარჩინე სიცოცხლე“ სამინისტროს ქვედანაყოფები როგორც თბილისის, ასევე საქართველოს ყველა რეგიონის მასშტაბით მონაწილეობენ. სამი წლის განმავლობაში აქციაში ასეულობით პოლიციელმა მიიღო მონაწილეობა. შსს სისხლის უანგაროდ გაცემის აქციას მთელი ქვეყნის მასშტაბით მომავალშიც გააგრძელებს.
14 ივნისს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში ყოველწლიურად აღინიშნება სისხლის დონორთა საერთაშორისო დღე, რომლის მიზანია უსაფრთხო სისხლისა და სისხლის პროდუქტების მნიშვნელობის კუთხით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება, ასევე, მადლიერებას გამოხატავენ ყველა იმ უანგარო დონორის მიმართ, რომლებიც ადამიანის სიცოცხლის გადასარჩენად ნებაყოფლობით და უანგაროდ გასცემენ სისხლს. სახელმწიფო პროგრამა „უსაფრთხო სისხლი“ სლოგანით „გმადლობთ, რომ სიცოცხლე გადამირჩინე“ მიმდინარეობს.

• Ministry of Internal Affairs awarded for blood donation
In connection with the “Blood Donors International Day” the award ceremony was held for supporter organizations and unselfish donation at L. Sakhvarelidze Disease Control and National Center for Public Health.
At the awards ceremony head of the Center Amiran Gamkrelidze expressed his gratitude towards the Ministry of Internal Affairs for safe bloodf and unselfish blood donation on the regular basis and handed certificate of appreciation to the Deputy Head of the Patrol Police Department- Mikheil Buzaladze.
Under the initiative of the Ministry of Internal Affairs, employees of the agency donate blood for children suffering from Leukemia since 2012. Ministry of Internal Affairs concluded memorandum with Iashvili Children’s Clinic's Blood Bank which launched “Donate Blood Save Life” project, involving all MIA units across the country. In three years period hundreds of policemen took part in the project. Ministry will further continue blood donation across the country.
On June 14 “Blood Donors International Day” is marked each year worldwide, aimed at raising awareness among citizens with regard to safe blood and importance of blood donation. On June 14 donor recipients and whole society express gratitude towards those people who volunteer to donate blood without any financial interest. State program “Safe Blood” under the slogan “Tanks for Saving My Life” is still operational at the moment.