• შინაგან საქმეთა სამინისტრო საჯარო სკოლებში პროექტს „უსაფრთხოების ათი გაკვეთილი“ ...
შინაგან საქმეთა მინისტრი, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრთან ერთად, უსაფრთხოების გაკვეთილს დაესწრო
გიორგი მღებრიშვილი და ალექსანდრე ჯეჯელავა თბილისის 176-ე საჯარო სკოლას ეწვივნენ და შსს-ს პროექტის ფარგლებში ჩატარებულ უსაფრთხოების გაკვეთილს დაესწრნენ.
პროექტი - „უსაფრთხოების ათი გაკვეთილი“, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობით, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, 42 საჯარო სკოლაში მიმდინარეობს. გაკვეთილებს მოსწავლეებისთვის საპატრულო პოლიციის, საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოსა და „112“-ის წარმომადგენლები ატარებენ.
გაკვეთილზე სპეციალურად ამ პროგრამისთვის შექმნილი გზამკვლევის პრეზენტაცია მოეწყო. სახელმძღვანელოში მეხუთე კლასის მოსწავლეებისთვის საგზაო მოძრაობის წესები და საგანგებო სიტუაციების დროს ქცევის ნორმები ადაპტირებული სახითაა წარმოდგენილი.
„დასავლური ღირებულებების სახელმწიფოს მშენებლობა ამ პატარა ადამიანებიდან, მათი დამოკიდებულებიდან და გადაწყვეტილებიდან იწყება. ამიტომ ჩემთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რომ მათ კარგად გაიაზრონ უსაფრთხოების ნორმების დაცვისა და კანონისადმი პატივისცემის მნიშვნელობა. ამ მიმართულებით, შსს ინტენსიურად მუშაობს და რამდენიმე პროექტს ახორციელებს, მათ შორის, უახლესია - „უსაფრთხოების ათი გაკვეთილი“, რომლის ფარგლებში შესაბამისი სახელმძღვანელო შეიქმნა.
მინდა, მადლობა გადავუხადო განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს პროექტში შეტანილი წვლილისთვის და, რა თქმა უნდა, ამ ბავშვებს, რომლებიც დიდი ინტერესით ჩაერთნენ შსს-ს თანამშრომლების მიერ ჩატარებულ გაკვეთილში. მე ამ პატარების დიდი იმედი მაქვს,“ - აღნიშნა შს მინისტრმა გიორგი მღებრიშვილმა.
მოსწავლეებს, სასწავლო წლის განმავლობაში, 10 გაკვეთილი ჩაუტარდებათ. შსს-ს წარმომადგენლები მოზარდებს კრიზისულ ვითარებაში - მიწისძვრის, ხანძრის, წყალდიდობის, ავტოსაგზაო და სხვადასხვა გადაუდებელი შემთხვევის დროს ქცევის წესებს და უსაფრთხოების აუცილებელ ნორმებს შეასწავლიან.
სასწავლო პროგრამის მიზანია მართლწესრიგისა და უსაფრთხოების საკითხებზე მოზარდების ცნობიერების ამაღლება.

• Ministry of Internal Affairs is implementing “Ten Lessons of Security” project
Minister of Internal Affairs along with the Minister of Education and Science attended lesson dedicated to the security issues
Giorgi Mgebrishvili and Aleksandre Jejelava visited public school N176 and attended lesson on security issues within the frames of MIA-led project.
“Ten Lessons of Security” was launched under the initiative of the Ministry of Internal Affairs along with the Ministry of Education and Science, within the frames of which the project is being implemented in 42 public schools all around the country. Lessons are conducted by the representatives of Patrol Police Department, Emergency Situations Management Agency and 112 center.
During the lesson special guide book specially made for the mentioned program was introduced, which includes traffic rules and norms of behavior during emergency situations, specially adapted for the fifth-graders.
“Building of the state with western values starts from this kids, from their attitude and decision making. Therefore, it is particularly important for me that they carefully consider security norms and respect of the law. In this direction Ministry of Internal Affairs works intensively and implements several projects, including “Ten Lessons of Security” within the frames of which relevant guide book was created.
“I want to thank Ministry of Education and Science for the contribution made in this project and also this children who got actively involved in the lessons led by the MIA representatives. I have great hopes in relation to these kids”-stated Minister Mgebrishvili.
During the study year pupils will have 10 lessons on security issues. MIA representatives will acquaint children norms of behavior during crisis situations, such as-earthquake, fire, flood, car accident and other emergencies.