• შინაგან საქმეთა სამინისტრო ივნისის თვის და იანვარ-ივნისის დანაშაულის სტატისტიკას...
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ივნისის თვის და იანვარ-ივნისის დანაშაულის სტატისტიკას აქვეყნებს. აღნიშნული სტატისტიკა ასახავს როგორც შინაგან საქმეთა სამინისტროს, ასევე საქართველოს ყველა საგამოძიებო უწყების მონაცემებს, რომელიც მოიცავს საქართველოში არსებულ იმ სამინისტროების სტრუქტურაში შემავალ დანაყოფებს, რომლებიც თავიანთი ქვემდებარეობის მიხედვით აწარმოებენ გამოძიებას სისხლის სამართლის საქმეებზე, კერძოდ: შინაგან საქმეთა სამინისტრო, მთავარი პროკურატურა, იუსტიციის სამინისტრო, თავდაცვის სამინისტრო, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრო, ფინანსთა სამინისტრო.
2015 წლის ივნისი
2015 წლის ივნისის თვეში საქართველოს ყველა საგამოძიებო უწყების მიერ რეგისტრირებულია 3089 დანაშაული, რომელთაგან გაიხსნა 1386 დანაშაული. დანაშაულის გახსნის პროცენტია 44.87%. ხოლო წინა წლის ანალოგიურ საანგარიშო პერიოდთან შედარებით დანაშაულის პროცენტული კლებაა -0.87%.
2015 წლის ივნისის თვეში შსს-ს ტერიტორიული დანაყოფების საგამოძიებო ქვემდებარეობის მიხედვით რეგისტრირებულია 2016 დანაშაული, რომელთაგან გაიხსნა 1203 დანაშაული. დანაშაულის გახსნის პროცენტია 59.67%. ხოლო წინა წლის ანალოგიურ საანგარიშო პერიოდთან შედარებით დანაშაულის პროცენტული მატებაა +0.70%.
მატება ძირითადად განპირობებულია სსკ 1261 მუხლით „ოჯახში ძალადობა“ (+87.23%) და 236 მუხლით „ცეცხლსასროლი იარაღის, (გარდა გლუვლულიანი სანადირო თოფისა) საბრძოლო მასალის, ფეთქებადი ნივთიერების ან ასაფეთქებელი მოწყობილობის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა, შენახვა, ტარება, დამზადება, გადაზიდვა, გადაგზავნა ან გასაღება“ (+171.43%) გათვალისწინებულ რეგისტრირებულ დანაშაულთა ხარჯზე.
2015 წლის იანვარ-ივნისი
2015 წლის იანვარ-ივნისის თვეებში საქართველოს ყველა საგამოძიებო უწყების მიერ რეგისტრირებულია 17434 დანაშაული, რომელთაგან გაიხსნა 9772 დანაშაული. დანაშაულის გახსნის პროცენტია 56.05%. ხოლო წინა წლის ანალოგიურ საანგარიშო პერიოდთან შედარებით დანაშაულის პროცენტული კლებაა -4.93%.
2015 წლის იანვარ-ივნისის თვეებში შსს-ს ტერიტორიული დანაყოფების საგამოძიებო ქვემდებარეობის მიხედვით რეგისტრირებულია 12205 დანაშაული, რომელთაგან გაიხსნა 8137 დანაშაული. დანაშაულის გახსნის პროცენტია 66.67%. ხოლო წინა წლის ანალოგიურ საანგარიშო პერიოდთან შედარებით დანაშაულის პროცენტული კლებაა -5.25%.

• MIA PUBLISHES CRIME STATISTICS
Ministry of Internal Affairs publishes crime statistics for June and January-June period, 2015. The mentioned statistics is comprised of the data provided by the Ministry of Internal Affairs as well as information collected from all investigative agencies throughout the country, which conduct investigation of the criminal cases according to their jurisdiction, in particular: Ministry of Internal Affairs, General Prosecutor’s Office, Ministry of Justice, Ministry of Defense, Ministry of Finance and Ministry of Corrections.
June, 2015
In June of 2015, 3089 crime cases have been registered out of which 1386 cases were solved. Case-solving index is 44.87%. In comparison with the results of the same period of the last year, the number of crime decreased by -0.87%.
In June 2015, 2016 crime cases were registered by MIA territorial units according to their investigation jurisdiction, out of which 1203 cases were solved; case-solving index in 59.67%. In comparison with the results of the same period of the previous year the number of crime increased by +0.70%.
Increase in crime cases in conditioned by registered crimes for domestic violence (Article 126 prima domestic violence +87.23% and article 236 (Illicit Purchase, Keeping, Carrying, Production, Shipment, Transfer or Sale of Fire-Arms, Ammunition, Explosive Material or Explosive Devise) (+171.43%).
January-June, 2015
In the period between January-June 2015 all the investigative agencies throughout Georgia registered 1734 crimes, 9772 cases are solved. The index of the solved cases is 56.05%. It should be noted, that criminal cases decreased by -4.93% in comparison with the same period of the previous year.
In the period between January-June 2015 MIA territorial units registered 12205 criminal cases according to their investigation jurisdictions, 8137 cases had been solved. The index of the solved cases comprises up to 66,67%. It should be noted, that criminal cases decreased by -5,25% in comparison with the same period in previous year.