• შინაგან საქმეთა სამინისტრო ეხმაურება 2020 წლის 2 ივნისს გლდანის ხევში აღმოჩენილი...
შინაგან საქმეთა სამინისტრო ეხმაურება 2020 წლის 2 ივნისს გლდანის ხევში აღმოჩენილი ახალშობილის გარდაცვალების ფაქტს
2020 წლის 2 ივნისს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრ "112"-ში დასუფთავების სამსახურის წარმომადგენლების მიერ შემოვიდა შეტყობინება, რომ ნაპოვნი იქნა ჩვილი. შეტყობინების მიღებიდან რამდენიმე წუთში პოლიცია შემთხვევის ადგილზე გამოცხადდა.
მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით, შინაგან საქმეთა სამინისტროში დაიწყო გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 112-ე მუხლით, რაც დედის მიერ მშობიარობისას ან მშობიარობის შემდეგ უმალვე ახალშობილის განზრახ მკვლელობას გულისხმობს.
შემთხვევის ადგილზე ჩატარდა გადაუდებელი საგამოძიებო მოქმედებები, მათ შორის, შემდგომი საექსპერტო კვლევისთვის ახალშობილის ცხედარი გადასვენებულ იქნა ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნულ ბიუროში.
მომხდარ ფაქტთან დაკავშირებით, გამოძიების ფარგლებში, გამოიკითხნენ შესაბამისი პირები, რომლებიც, შესაძლოა, ფლობდნენ რაიმე ინფორმაციას შემთხვევის შესახებ. მათ შორის, მოწმის სახით, სოციალური მუშაკისა და ფსიქოლოგის მონაწილეობით გამოიკითხა არასრულწლოვანი გოგონა. საქმეზე ჭეშმარიტების დადგენის მიზნით დანიშნულია შესაბამისი ექსპერტიზები.
გამოძიება გრძელდება ყველა შესაბამისი ვერსიის გადამოწმებისა და რელევანტური მტკიცებულებების შეგროვების მიზნით.
რაც შეეხება ზოგიერთი მედიასაშუალების მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას არასრულწლოვანი გოგონას დაკავებასთან, ასევე, პოლიციის თანამშრომლის მიერ ახალშობილის ცხედრის გადაგდებასთან დაკავშირებით, არის დეზინფორმაცია.
მოვუწოდებთ ყველა მედიასაშუალებას, რომ არასრულწლოვნის საუკეთესო ინტერესიდან და საქმის სენსიტიურობიდან გამომდინარე, აღნიშნული თემის გაშუქებისას დაიცვან საქართველოს კანონმდებლობით, მათ შორის, არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების კოდექსით დადგენილი მოთხოვნები და არ მოახდინონ არასრულწლოვნის უფლებების შელახვის პროვოცირება.

• Ministry of Internal Affairs responds on the fact of discovering body of the new...
Ministry of Internal Affairs responds on the fact of discovering body of the newborn child on June 2, 2020
On June 2, 2020 Emergency Management Center 112 of the Ministry of Internal Affairs received a report from the representative of Tbilisi Cleaning Service stating that corpse of the newborn child was found. Police crew was deployed at the scene several minutes later after the report was received.
Ministry of Internal Affairs has launched investigation regarding the upper mentioned fact of infanticide by the mother- crime envisaged under the article 112 of the Criminal Code of Georgia.
A number of immediate investigative activities have been carried out at the crime scene by the investigation, including the transfer of the newborn’s body to Levan Samkharauli National Forensics Bureau for further forensic studies. Regarding the mentioned fact, relevant individuals have been interrogated, those who might possess valuable information on the incident, including the female juvenile in presence of psychologist and social worker. In order to establish the truth over the case, relevant expertises have been appointed.
Investigation is in progress to verify all relevant versions and to obtain valuable evidences.
As for the allegations made by some media outlets regarding the supposed arrest of a female juvenile and discarding of a newborn child’s corpse by the police officer, is a complete falsehood and disinformation.
Ministry of Internal Affairs would like to call on media outlets to comply with the requirements of the Juvenile Justice Code of Georgia, considering sensitivity of the case as well as best interests of a minor and abstain from provoking any precedents of violating juvenile legal rights.