• შინაგან საქმეთა სამინისტრო დამოუკიდებლობის დღეს მოქალაქეებს მცხეთაში მასპინძლობს
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიებას და საგამოფენო სივრცეებს, მცხეთის ცენტრალურ მოედანზე, დილიდან აქტიურად სტუმრობენ როგორც მცხეთელები, ასევე, ქალაქის სტუმრები.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფი მოქალაქეებს საინფორმაციო და საგამოფენო თემატურ სტენდებთან მასპინძლობს, ასევე, წარმოდგენილია საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის, სასაზღვრო პოლიციის და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის სპეცტექნიკა, აღჭურვილობა და სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენი.
მოქალაქეებს საშუალება აქვთ, შინაგან საქმეთა სამინისტროს დანაყოფების მიერ წარმოდგენილ სხვადასხვა საინფორმაციო ზონაში გაეცნონ უწყების მიერ ევროინტეგრაციის მიმართულებით, ევროპული სტანდარტების შესაბამისად გადადგმულ ნაბიჯებს და წარმატებულ რეფორმებს.
საგამოფენო სივრცის მთავარ შესასვლელთან განთავსებულია საპატრულო პოლიციის სასაზღვრო-საიმიგრაციო კონტროლის იმიტირებული პუნქტი, სადაც სტუმრები გაივლიან „სასაზღვრო კონტროლს“ და მიიღებენ საინფორმაციო რუკას, თუ რომელ ზონებს უნდა ეწვიონ.
ქალაქ მცხეთაში, ღონისძიებაზე მისულ მოქალაქეებს საშუალება აქვთ, „სიცოცხლის ზარის“ სტენდთან, შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრ "112"-ში შემოსულ რეალურ ზარებს მოუსმინონ. ასევე, თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით დანერგილ "112"-ის სერვისებს გაეცნონ.
ცენტრალურ საგამოფენო სივრცეში სტუმრები შეუძლიათ, დაათვალიერონ სტენდებს, სადაც განთავსებულია ქართულ-ევროპული ურთიერთობების და დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიის ამსახველი მასალები.
ბავშვებისთვის არაერთი თემატური საინფორმაციო-შემეცნებითი აქტივობაა დაგეგმილი, ასევე მოწყობილია გასართობი სივრცეები:
➢ მომსახურების სააგენტო პატარა დამთვალიერებლებს იმიტირებულ ქალაქში მასპინძლობს და ველოსიპედის მართვის მოწმობის ასაღებად სახალისო გამოცდის ჩაბარებას სთავაზობს;
➢ საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის მიერ მოწყობილია იმიტირებული შემთხვევის ადგილი, ასევე, ბავშვებს შეუძლიათ, დეტალურად გაეცნონ, თუ როგორ ხდება თითის ანაბეჭდების აღება;
➢ სასაზღვრო პოლიციამ წარმოადგინა სანაპირო დაცვის მცურავი საშუალების - გემის 2D მაკეტი;
➢ დაცვის პოლიციამ პატარა სტუმრებისთვის მოაწყო იმიტირებული დაცული სახლი და მათ სხვადასხვა სახალისო შემეცნებით აქტივობას სთავაზობს;
➢ საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახური მართავს საინფორმაციო-შემეცნებით შოუს, მეხანძრე-მაშველების მონაწილეობით;
➢ საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრი - „112“ მოზარდებს თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით, სპეციალურად მათთვის შექმნილ კომპიუტერულ თამაშებში მონაწილეობას სთავაზობს, საიდანაც შეიტყობენ, თუ როგორ უნდა მოიქცნენ გადაუდებელ შემთხვევებში. გამარჯვებულ ბავშვებს სპეციალური პრიზები გადაეცემათ.
17:10 საათზე, ზუსტად იმ დროს, როდესაც 1918 წელს ნოე ჟორდანიამ საქართველოს დამოუკიდებლობა გამოაცხადა, მცხეთაში, როგორც მთელი საქართველოს მასშტაბით, ევროკავშირისა და საქართველოს ჰიმნები გაჟღერდება.
შინაგან საქმეთა სამინისტრო მცხეთაში მთელი დღის განმავლობაში უმასპინძლებს სტუმრებს, საღამოს კი ღონისძიება კონცერტით დასრულდება.

• THE MINISTRY OF INTERNAL AFFAIRS IS HOSTING CITIZENS IN MTSKHETA ON INDEPENDENCE...
The solemn event dedicated to the Independence Day by the Ministry of Internal Affairs and the exhibition spaces on the central square of Mtskheta have been actively visited by both Mtskheta residents and city guests since morning.
Various units of the Ministry of Internal Affairs host citizens at information and thematic banners, citizens are also able to view special equipment of the Patrol Police Department, the Emergency Situations Management Service, the Border Police and the Special Tasks Department as well as Border Police helicopter.
Citizens will be able to get familiarized with the steps taken by the agency in the direction of European integration, successful reforms implemented in accordance with European standards and various information zones presented by the units of the Ministry of Internal Affairs.
At the main entrance of the exhibition space, a simulated border-immigration control point of the patrol police is presented, where citizens will undergo "border control" procedures and receive an information map of which zones they should visit.
The citizens in Mtskheta, who came to the event, will have the opportunity to listen to the real calls received at the Emergency Response Center "112" at the "Call of Life" stand. Also, get acquainted with the introduced services of "112" using modern technologies.
In the central exhibition space, the guests will see the stands, where materials reflecting the Georgian-European relations and the history of independence of Georgia will be placed.
A number of thematic information-cognitive activities are planned for children, and the ,following entertainment spaces for them:
➢ Emergency Response Center "112" offers teenagers to participate in computer games created especially for them, using modern technologies, from which they will learn how to behave in an emergency. The winners will be awarded with special prizes.
At 17:10, exactly at the time when Noe Zhordania declared Georgia's independence in 1918, the anthems of the European Union and Georgia will be performed in Mtskheta, as well as throughout Georgia.
The Ministry of Internal Affairs will host the guests in Mtskheta throughout the day, and in the evening the event will be concluded with a concert.