• შინაგან საქმეთა მინისტრს ბრიტანულ ხომალდზე უმასპინძლეს
შინაგან საქმეთა მინისტრს ვახტანგ გომელაურს დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს საზღვაო ძალების ხომალდ HMS DEFENDER-ზე საქართველოში ბრიტანეთის ელჩმა მარკ კლეიტონმა და ხომალდის მეთაურმა, II რანგის კაპიტანმა ვინს ოუენმა უმასპინძლეს.
ხომალდის ოფიციალურ ტურში საქართველოს თავდაცვის მინისტრი ჯუანშერ ბურჭულაძე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი, გენერალ-მაიორი ნიკოლოზ შარაძე, სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი, I რანგის კაპიტანი რამაზ პაპიძე და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე თორნიკე რიჟვაძე მონაწილეობდნენ.
მეთაურმა ვინს ოუენმა ქართული დელეგაციის წევრებს ხომალდი დაათვალიერებინა და მისი ტექნიკური მახასიათებლებისა და საზღვაო ოპერაციების შესახებ დეტალური პრეზენტაცია წარუდგინა.
დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს სამხედრო საზღვაო ფლოტის საჰაერო თავდაცვის თანამედროვე ტიპის გამანადგურებელი HMS DEFENDER საქართველოში 26 ივნისს შემოვიდა. ხომალდის ვიზიტი მიზნად ისახავს თავდაცვისა და უსაფრთხოების სფეროში გაერთიანებულ სამეფოსა და საქართველოს შორის არსებული მჭიდრო თანამშრომლობის დემონსტრირებას.
საპორტო ვიზიტის ფარგლებში ორი ქვეყნის საზღვაო დანაყოფების წარმომადგენლები, გამოცდილების გაზიარების მიზნით, საინფორმაციო შეხვედრებს გამართავენ. ასევე, ბრიტანული ხომალდ HMS DEFENDER-ისა და საქართველოს სანაპირო დაცვის ხომალდის მონაწილეობით შავ ზღვაში ერთობლივი საზღვაო წვრთნები გაიმართება, რაც ხელს შეუწყობს ეკიპაჟებს შორის ურთიერთქმედების გაუმჯობესებას და სანაპირო დაცვის შესაძლებლობების განვითარებას.

• The Minister of Internal Affairs was hosted on the Royal Navy Ship
Her Majesty’s Ambassador to Georgia Mark Clayton and the Commander of the Royal Navy ship, CAPT Vince Owen hosted the Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri on Royal Navy ship HMS DEFENDER.
The Minister of Defence of Georgia Juansher Burchuladze, the Head of the MIA Border Police, Major General Nikoloz Sharadze, the Director of the Coast Guard Department, CAPT Ramaz Papidze and the Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Adjara Tornike Rizhvadze participated in the official tour of the ship.
Commander Vince Owen gave the tour of the ship and a detailed presentation on the ship’s technical characteristics and naval operations to the members of the Georgian delegation.
The air-defence destroyers of the Royal Navy HMS DEFENDER entered Georgian territorial waters on 26th of June. The ship’s visit serves to demonstrate the close cooperation between the United Kingdom and Georgia in the defence and security field.
During the visit, the representatives of the two naval units will hold informational meetings to share experiences. HMS DEFENDER and the Georgian Coast Guard ship will participate in the joint naval exercise in the Black Sea. The joint exercise helps to increase interoperability between the crews and develop Georgian Coast Guard capabilities.