• შინაგან საქმეთა მინისტრმა საქართველოსა და მოლდოვის რესპუბლიკას შორის ევროკავშირთ...
შინაგან საქმეთა მინისტრმა საქართველოსა და მოლდოვის რესპუბლიკას შორის ევროკავშირთან ინტეგრაციის კუთხით თანამშრომლობის შესახებ ერთობლივ დეკლარაციას და „საქართველოსა და მოლდოვის რესპუბლიკას შორის უნებართვოდ მცხოვრებ პირთა რეადმისიის შესახებ“ შეთანხმებას ხელი მოაწერა
მოლდოვის რესპუბლიკაში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი ალექსანდრე ჭიკაიძე თავის მოლდოველ კოლეგას - მოლდოვის შს მინისტრ დორინ რეჩენს შეხვდა. მინისტრებმა ხელი მოაწერეს საქართველოსა და მოლდოვის რესპუბლიკას შორის ევროკავშირთან ინტეგრაციის კუთხით თანამშრომლობის შესახებ ერთობლივ დეკლარაციას და „საქართველოსა და მოლდოვის რესპუბლიკას შორის უნებართვოდ მცხოვრებ პირთა რეადმისიის შესახებ“ შეთანხმებას. აღნიშნული შეთანხმება კიდევ უფრო გააძლიერებს ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობას უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ბრძოლის სფეროში.
შეხვედრაზე მხარეებმა საშინაო საქმეებისა და პრიორიტეტების კუთხით მოლდოვისა და საქართველოს თანამშრომლობა, ევროპული ინტეგრაციის სფეროში მოლდოვისა და საქართველოს გამოცდილება და ევროპული ინტეგრაციის კუთხით თანამშრომლობის ახალი შესაძლებლობები განიხილეს. საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა აღნიშნა საქართველოსა და მოლდოვის უწყებებს შორის სხვადასხვა სფეროში მრავალწლიანი მჭიდრო და პროდუქტიული თანამშრომლობა და ევროპული ინტეგრაციის მიმართულებით ასოცირების შეთანხმების ხელმოწერის და რატიფიცირების მნიშნველობაზე ისაუბრა. ალექსანდრე ჭიკაიძის თქმით, საქართველოს შსს-სთვის პრიორიტეტულია ვიზების ლიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის (VLAP) იმპლემენტაცია და ამ მიმართულებით განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მოლდოვის რესპუბლიკის გამოცდილების გაზიარება.
შეხვედრამდე შს მინისტრმა ალექსანდრე ჭიკაიძემ სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს დაღუპული მოლდოველი პოლიციელების მემორიალი გვირგვინით შეამკო და მათ ხსოვნას პატივი მიაგო.
დღესვე გაიმართა საქართველოს შს მინისტრის შეხვედრები მოლდოვის პოლიციის გენერალური ინსპექტორატის უფროს იონ ბოდრუგთან და სასაზღვრო პოლიციის დეპარტამენტის უფროს დორინ პურიცისთან. მხარეებმა ურთიერთთანამშრომლობის საკითხები და სამომავლო გეგმები განიხილეს.
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი ოფიციალური ვიზიტით მოლდოვის რესპუბლიკაში პირველად იმყოფება. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს დელეგაციის შემადგენლობაში არიან: საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის, ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის და საქართველოში ინტერპოლის ეროვნული ცენტრალური ბიუროს ხელმძღვანელები. ოფიციალური ვიზიტი 7 ოქტომბერს დასრულდება.

• Minister of Internal Affairs has signed joint declaration concerning the cooper...
Minister of Internal Affairs has signed joint declaration concerning the cooperation in the field of European Integration and an agreement “between Government of Georgia and the Government of the Republic of Moldova on the Readmission of Persons Residing without Authorization`
Within the frames of the official visit to Moldova, Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze met his Moldavian colleague –Minister of Interior Dorin Recean. Ministers have signed joint declaration concerning the cooperation in the field of European Integration and an agreement “between Government of Georgia and the Government of the Republic of Moldova on the Readmission of Persons Residing without Authorization.” The mentioned agreement will strengthen cooperation between the two countries in the sphere of the fight against illegal migration.
At the meeting sides discussed issues of bilateral cooperation with regard to European Integration and two countries’ experience in this direction as well as other ways of future cooperation. Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze has underlined the existing, intense and productive cooperation between the law enforcement agencies of Georgia and Moldova and made special emphasis on signing the Association Agreement from the side of Georgia. According to Aleksandre Tchikaidze implementation of Visa Liberation Action Plan (VLAP) is among top priorities of the Ministry of Internal Affairs and therefore it is important to share Moldavian experience.
Before the meeting Aleksandre Tchikaidze commemorated Moldavian police officers fallen in the line of duty and laid a wreath on their memorial.
Minister of Internal Affairs of Georgia also met with chief of General Inspectorate of Moldavian Police Ion Bodrug and Head of Border Police of Moldavia. Sides discussed issues of cooperation and future plans. This is the first official visit of the Minister of Internal Affairs of Georgia to the Republic of Moldavia. Members of Georgian delegation are Directors of International Relations Department, Central Criminal Police Department, Patrol Police Department and Head of National Central Bureau of INTERPOL in Georgia. Visit will end on October 7.