შინაგან საქმეთა მინისტრმა საქართველოს ერთიანობისთვის ბრძოლაში დაღუპულ გმირთა ხსოვნას პატივი მიაგო
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა, პრემიერ-მინისტრსა და მთავრობის წევრებთან, ასევე სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსთან ერთად სოხუმის დაცემის დღესთან დაკავშირებით, გმირთა მოედანზე, საქართველოს ერთიანობისთვის ბრძოლაში დაღუპულ გმირთა ხსოვნას პატივი მიაგო და მემორიალი გვირგვინით შეამკო.
გმირთა მოედანზე მდებარე მემორიალთან აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე, დაღუპულთა ოჯახის წევრები და ახლობლებიც იმყოფებოდნენ.
წელს სოხუმის დაცემიდან 28 წელი გავიდა. სამხედრო დაპირისპირება აფხაზეთში 1992 წლის 14 აგვისტოს დაიწყო. სოხუმისთვის ბრძოლა 1993 წლის 27 სექტემბერს ქალაქის დაცემით დასრულდა.

Minister of Internal Affairs - Vakhtang Gomelauri, together with the Prime Minister and members of the Georgian government, as well as the head of the State Security Service, paid tribute to the memory of heroes fallen in the struggle for the unity of Georgia and laid a wreath at the memorial.
The Chairperson of the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia, family members and relatives of the victims were also present at the memorial on Heroes' Square.
28 years have passed since the fall of Sokhumi this year. The military confrontation in Abkhazia began on August 14, 1992. The battle for Sokhumi ended on September 27, 1993 with the fall of the city.