• შინაგან საქმეთა მინისტრმა საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით ბრძანება გამოსცა
შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა საქართველოს პარლამენტის 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნების თავისუფალ, უსაფრთხო და მშვიდ გარემოში ჩატარების უზრუნველსაყოფად, შესაბამისი ბრძანება გამოსცა.
ბრძანების თანახმად, პოლიციის დეპარტამენტების სამოქმედო ტერიტორიებზე, შეიქმნება ტერიტორიული ჯგუფები, რომლებიც პასუხისმგებელნი იქნებიან სამართალდარღვევების გამოვლენასა და პრევენციაზე.
არჩევნების უსაფრთხო და თავისუფალ გარემოში ჩატარების ხელშეწყობის მიზნით, შესაბამის ჯგუფებს დაევალათ სამოქმედო ტერიტორიაზე უზრუნველყონ სათანადო ზომების მიღება, საჭიროებისამებრ, „პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად, პრევენციული საპოლიციო ღონისძიებების განხორციელება.
ბრძანება პოლიციელებს ავალდებულებს სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულებისას დაიცვას პოლიტიკური ნეიტრალობის პრინციპი. დაუშვებელია, სამართალდამცველის ქმედება პირდაპირ ან არაპირდაპირ იყოს მიმართული რომელიმე პოლიტიკური პარტიის საწინააღმდეგოდ ან მხარდასაჭერად.

• The Minister of Internal Affairs issued an order regarding the Parliamentary Ele...
The Minister of Internal Affairs, Vakhtang Gomelauri, has issued a corresponding order to ensure the conduction of Parliamentary Elections of Georgia on October 26, 2024 in a free, safe and peaceful environment.
According to the order, within the operational areas of the police departments, territorial groups will be created, responsible for the detection and prevention of violations.
In order to facilitate the election process in a safe and free environment, the relevant groups were instructed to ensure the adoption of appropriate measures in the operational area, as necessary, to implement preventive policing measures in accordance with the Law of Georgia "On Police".
The order obliges police officers to observe the principle of political neutrality while performing their official duties. According to the Order, It is impermissible, that the activities of a police officer (a representative of police forces) be directly or indirectly applied in favor or against any political party.