• შინაგან საქმეთა მინისტრმა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსთან ერთად შინდ...
შინაგან საქმეთა მინისტრმა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის უფროსთან ერთად შინდისში 17 გმირის საფლავი გვირგვინით შეამკო
სოფელ შინდისში დაღუპული გმირების სულების მოსახსენიებელი პანაშვიდი აღევლინა. გმირების მემორიალთან, დაღუპულთა ოჯახის წევრებიც იმყოფებოდნენ. ვახტანგ გომელაურმა დაღუპული გმირების ხსოვნას პატივი მიაგო და მათ ოჯახის წევრებს მიუსამძიმრა, გმირების გაზრდისთვის კი მათ მშობლებს მადლობა გადაუხადა.
"2008 წლის აგვისტო სრულიად საქართველოსთვის, საქართველოს მოქალაქეებისთვის ნამდვილად უმძიმესი იყო. მძიმე იყო ზუსტად ამ რეგიონისთვის, გორისთვის, მიმდებარე სოფლებისთვის და იმ დაკარგული ორასამდე სოფლის მცხოვრებლებისთვის, ჩვენი მოქალაქეებისთვის, ვინც თავიანთი მამა-პაპისეული სახლები დატოვეს და წამოვიდნენ დევნილებად.
დაიღუპნენ სამოქალაქო პირები და დაიღუპნენ ეს ჩვენი გმირები, რომლებმაც თავის შესწირეს ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიულ მთლიანობას.
შინდისის ბრძოლა ერთ-ერთი განსაკუთრებული ბრძოლა იყო. ნამდვილად მძიმეა ამაზე საუბარი, როდესაც მოუსმენ, უყურებ ფილმს. რაც ამ ბიჭებმა გააკეთეს - შეწირეს თავის ქვეყანას თავი, არ არის ეს ადვილი გასაკეთებელი და ამ ბიჭებმა, ამ ვაჟკაცებმა, ამ გმირებმა ნამდვილად ახალი ისტორია - გმირობის ისტორია დაწერეს. დიდი მადლობა და ქედს ვიხრი ნამდვილად ამ გმირების წინაშე," - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.
შინდისის ბრძოლიდან 13 წელი გავიდა. 2008 წლის 11 აგვისტოს რუსულ სამხედრო ნაწილთან შეტაკების დროს 17 ქართველი ჯარისკაცი დაიღუპა.

• MINISTER OF INTERNAL AFFAIRS ALONG WITH THE HEAD OF STATE SECURITY SERVICE LAID ...
MINISTER OF INTERNAL AFFAIRS ALONG WITH THE HEAD OF STATE SECURITY SERVICE LAID A WREATH ON THE GRAVE OF 17 HEROES
A burial service was held in the village of Shindisi to commemorate the souls of the fallen heroes. Family members of the victims were also present at the Heroes' Memorial. Vakhtang Gomelauri honored the memory of the fallen heroes and expressed his condolences to their family members, and thanked their parents for raising the heroes.
"August of 2008 was the most difficult period for Georgia and for each citizen of Georgia. It was a really difficult time for this region, for Gori, for the surrounding villages, and for the two hundred missing villagers, our citizens, who left their ancestral homes and became refugees.
Civilians and these heroes who sacrificed their lives for the territorial integrity of our country were killed.
The Battle of Shindisi was one of the special battles. It is really hard and difficult to talk about it when you listen or watch the movie. What these guys did - they sacrificed themselves for their country, it's not easy to do and these guys, these men, these heroes really wrote a new history - a history of heroism. Thank you very much and I bow before these heroes," said Vakhtang Gomelauri.
13 years have passed since the battle of Shindisi. On August 11, 2008, 17 Georgian soldiers were killed in a clash with a Russian military unit.