• შინაგან საქმეთა მინისტრმა რიგაში გამართულ მინისტერიალში მიიღო მონაწილეობა და კოლ...
შინაგან საქმეთა მინისტრმა რიგაში გამართულ მინისტერიალში მიიღო მონაწილეობა და კოლეგებთან ორმხრივი შეხვედრები ჩაატარა
შინაგან საქმეთა მინისტრი ვახტანგ გომელაური, რიგაში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, მინისტერიალს დაესწრო და ევროკავშირის წევრი ქვეყნების, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების იუსტიციის და შინაგან საქმეთა მინისტრებს შეხვდა. შეხვედრაზე მიგრაციის, სამართალდაცვით სფეროში გასატარებელი რეფორმების, ტერორიზმის სამართლებრივი ასპექტები და პერსონალურ მონაცემთა დაცვის საკითხები განიხილეს.
ვახტანგ გომელაურმა ასევე გამართა ორმხრივი შეხვედრები კვიპროსის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრ სოკრატეს ჰასიკოსთან, ავსტრიის რესპუბლიკის ფედერალურ შინაგან საქმეთა მინისტრ იოანა მიქლ-ლაიტნერთან, ფინეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრ ფეივი რესენენთან, პოლონეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე, სახელმწიფო მდივან პიოტრ სტახანჩიკთან, პორტუგალიის შიდა ადმინისტრაციის მინისტრ ანაბელა როდრიგესთან, ლუქსემბურგის დიდი საჰერცოგოს ვიცე-პრემიერ, შიდა უსაფრთხოების, ეკონომიკისა და ვაჭრობის მინისტრ ეტიენ შნაიდერთან, ბელგიის სამეფოს შინაგან საქმეთა მინისტრ ჟან ჟამბონთან, გერმანიის ფედერალურ შინაგან საქმეთა მინისტრ თომას დე მაზიერთან, კვიპროსის რესპუბლიკის იუსტიციის და საზოგადოებრივი წესრიგის მინისტრ იონას ნიკოლაუსთან და ნიდერლანდების სამეფოს სახელმწიფო მდივანსა და უსაფრთხოების მინისტრ ფრედრიკ ტეევენთან. ორმხრივ შეხვედრებზე მხარეებმა ევროინტეგრაციის პროცესში საქართველოს მხარდაჭერასა და დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის სფეროში თანამშრომლობის საკითხებზე ისაუბრეს.
შსს-ში გატარებული რეფორმების და სამომავლო გეგმების შესახებ მინისტერიალზე ანგარიში იქნა წარდგენილი. შინაგან საქმეთა სამინისტროს დელეგაციაში, რომელსაც მინისტრი ხელმძღვანელობს, მინისტრის მოადგილე არჩილ თალაკვაძე და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის უფროსი შალვა კვინიხიძეც შედიან.
აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირის წევრი ქვეყნებისა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების იუსტიციისა და შინაგან საქმეთა მინისტრების პირველი შეხვედრა 2013 წელს ლუქსემბურგში გაიმართა და მასში მონაწილეობა საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ამჟამინდელმა პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა მიიღო.

• The Minister of Internal Affairs of Georgia participated at Joint EU and Eastern...
The Minister of Internal Affairs of Georgia participated at Joint EU and Eastern Partnership Justice and Home Affairs Ministerial and hold bilateral meetings with his colleagues
The Minister of Internal Affairs of Georgia Vakhtang Gomelauri paid an official visit to Riga, to attend Joint EU and Eastern Partnership Justice and Home Affairs Ministerial Meeting. During the meetings following issues were discussed: management of migratory flows, reforms in law enforcement, judicial aspects of terrorism, personal data protection.
Mr. Vakhtang Gomelauri also hold bilateral meeting with Minister of Interior of the Republic of Cyprus Socratis Hasikos, Federal Minister of Internal Affairs of the Republic of Austria Johanna Mikl-Leitner, Minister of Interior of Finland Paivi Rasanen, Federal Minister of Interior of Germany Thomas Maiziere, Minister of Justice and Public Order of the Republic of Cyprus Ionas Nicolaou, State Secretary of the Kingdom of Netherlands Fredrik Teeven, Vice Prime Minister and the Minister of Interior of the Kingdom of Belgium Jan Jambon, Minister of Internal Security of the Grand Duchy of Luxembourg Etienne Schneider, Minister of Internal Administration Anabela Rodrigues, Minister of the Interior of the Republic of Poland Piotr Stachanczyk. During the bilateral meetings parties discussed the support of Georgia in euro-integration process and cooperation in fight against crime.
The Delegation presented a brief on reforms implemented within the Ministry in terms of EU integration. Georgian delegation, headed by the Minister Vakhtang Gomelauri, consisted of the Deputy Minister Archil Talakvadze and the Director of International Relations Department Shalva Kvinikhidze.
It is noteworthy, that the first Joint EU and Eastern Partnership Justice and Home Affairs Ministerial Meeting was held last year in Luxembourg and the Ministry was represented by the Minister of Internal Affairs Irakli Garibashvili, nowadays the Prime Minister of Georgia.