• შინაგან საქმეთა მინისტრმა ლიტვის რესპუბლიკასთან რეადმისიის შესახებ შეთანხმების ი...
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ლიტვის რესპუბლიკასთან რეადმისიის შესახებ შეთანხმების იმპლემენტაციის თაობაზე ოქმს ხელი მოაწერა
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა ალექსანდრე ჭიკაიძემ და ლიტვის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა მინისტრმა დაილის ალფონსას ბარაკაუსკასმა „საქართველოს მთავრობასა და ლიტვის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საქართველოსა და ევროკავშირს შორის უნებართვოდ მცხოვრებ პირთა რეადმისიის შესახებ შეთანხმების იმპლემენტაციის თაობაზე“ ოქმს ხელი მოაწერეს.
„საქართველოსა და ევროკავშირს შორის უნებართვოდ მყოფი პირების რეადმისიის შესახებ“ შეთანხმების მე-19 მუხლის თანახმად, ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოს ან საქართველოს თხოვნის საფუძველზე, მხარეები აფორმებენ ორმხრივ საიმპლემენტაციო ოქმებს, რომლებიც განსაზღვრავენ შეთანხმების განხორციელების დებულებებს. აღნიშნული საიმპლემენტაციო ოქმის ფარგლებში, საქართველოსა და ლიტვის მხარეები განსაზღვრავენ რეადმისიის შესახებ შეთანხმების შესრულებაზე კომპეტენტურ ორგანოებს და სასაზღვრო გამტარ პუნქტებს, ცვლიან თავიანთი კომპეტენტური ორგანოების საკონტაქტო მონაცემებს, ათანხმებენ რეადმისიის შესახებ განაცხადის წარდგენის, გასაუბრების ჩატარების, რეადმისიას დაქვემდებარებული პირის გადაყვანის, მისი ესკორტირების და ტრანზიტის პროცედურებს.

• PROTOCOL ON IMPLEMENTING THE AGREEMENT ON READMISSION WAS SIGNED BY THE MINISTER...
PROTOCOL ON IMPLEMENTING THE AGREEMENT ON READMISSION WAS SIGNED BY THE MINISTER OF INTERNAL AFFAIRS OF GEORGIA AND HIS LITHUANIAN COLLEAGUE
Minister of Internal Affairs of Georgia Aleksandre Tchikaidze and Minister of Internal Affairs of the Republic of Lithuania Dailis Alfonsas Barakauskas have signed “The Protocol between the Government of Georgia and the Government of the Republic of Lithuania Implementing the Agreement between Georgia and the European Union on the Readmission of Persons Residing without Authorisation”.
Pursuant to the Article 19 of the Agreement between Georgia and the European Union on the Readmission of Persons Residing without Authorisation, upon the request of EU member state or Georgia, the parties to the Agreement conclude bilateral implementing protocols, which define the provisions for the implementation of the Agreement. Under this implementing protocol, Georgia and Lithuania define their competent authorities responsible for the implementation of the Agreement, as well as their relevant border crossing points, exchange contact points of their competent authorities, determine the procedures of submission of readmission applications, holding of interviews, transfer of readmitted persons, their escorting and transit.