• შინაგან საქმეთა მინისტრმა გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროსა დ...
შინაგან საქმეთა მინისტრმა გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროსა და შვეიცარიის თანამშრომლობისა და განვითარების სააგენტოსთან თანამშრომლობის შესახებ მემორანდუმს ხელი მოაწერა
დღეს სასტუმრო „ქორთიარდ მერიოტში“ ხელი მოეწერა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროსა და შვეიცარიის თანამშრომლობისა და განვითარების სააგენტოს შორის თანამშრომლობის შესახებ მემორანდუმს პროექტის „პრევენციისა და მზაობის სისტემის გაძლიერება – მეორე ეტაპი“ (Strengthening of the Prevention and Preparedness System- Phase II) ფარგლებში.
დოკუმენტს ხელი მოაწერეს საქართველოს შს მინისტრმა ალექსანდრე ჭიკაიძემ, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრმა ხათუნა გოგალაძემ და შვეიცარიის თანამშრომლობისა და განვითარების სააგენტოს რეგიონალურმა დირექტორმა რუდოლფ შოხმა.
აღნიშნული პროექტი განხორციელდება ბუნებრივი კატასტროფებისადმი მიდრეკილ ზემო სვანეთის რეგიონში, რაც ხელს შეუწყობს ადგილობრივი მოსახლეობის დაცვას სტიქიური მოვლენებისაგან. ამასთანავე, პროექტის მიზანია საქართველოში კატასტროფების მართვის შესაძლებლობების გაუმჯობესება. პროექტის განხორციელების შედეგად შესაძლებელი გახდება, შვეიცარიის გამოცდილების საფუძველზე, პრევენციული ღონისძიებების გასატარებლად რისკების მართვის მეთოდოლოგიის სისტემური მიდგომის შემუშავება და მისი გამოყენება ეროვნულ დონეზე. პროექტი ასევე ითვალისწინებს სახანძრო-სამაშველო სამსახურების თანამშრომლების პროფესიული მომზადების სისტემის ფუნქციონირების ხელშეწყობას, რათა გაუმჯობესდეს ოპერატიული რეაგირების სპეციალისტების შესაძლებლობები და მოხდეს ოპერატიული და მდგრადი რეაგირების სისტემის უზრუნველყოფა ქვეყნის მასშტაბით. პროექტის ფარგლებში, შინაგან საქმეთა სამინისტრო გააგრძელებს სასწავლო კურსების ჩატარებას მუნიციპალური მეხანძრეებისა და მაშველებისათვის.
აღნიშნული პროექტი შეესაბამება სამხრეთ კავკასიაში შვეიცარიის თანამშრომლობის სტრატეგიას (2013-2016) და მთავრობისა და საჯარო სამსახურების მიზნებს, ასევე ეფუძნება შვეიცარიის თანამშრომლობის სააგენტოს, საქართველოს შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის და გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროსა დიდი ხნის თანამშრომლობას საქართველოში კატასტროფების რისკის შემცირების შესაძლებლობების გაძლიერებისათვის.

• Memorandum of Understanding on co-operation signed between Ministry of Internal ...
Memorandum of Understanding on co-operation signed between Ministry of Internal Affairs, Ministry of Environment and Natural Recourses Protection and Swiss Agency for Development
Today, at “Courtyard Marriott” hotel the memorandum of understanding on cooperation was signed by the Ministry of Internal Affairs, Ministry of Environment and Natural Recourses Protection, Swiss Agency for Development and Co-operation within the frames of the project - Strengthening of the Prevention and Preparedness System- Phase II.
Document was signed by Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze, Minister of Environment and Natural Recourses Protection Khatuna Gogaladze and regional director of Swiss Agency for Development and Co-operation Rudolf Schoch.
The mentioned project will be implemented in Zemo Svaneti Region, vulnerable to catastrophes and will contribute to the protection of the local population from natural disasters. Additionally, aim of the project is to improve management capacities during emergencies. As a result of the project initiation it will be possible to implement new method of crisis management on the local level in order to conduct preventive measures on the example of Swiss experience. Project also supports trainings schedule for fire-rescue services in order to enhance capacities of operative workers and to provide operative and balanced system countrywide. Within the frames of the project Ministry of Internal Affairs will carry on to hold trainings for firemen and rescuers of municipal services. The mentioned project 2013-2016 corresponds to Caucasus region strategy of Swiss Agency for Development and Co-operation and complies with aims of the Government and other agencies. The Project is based on long term co-operation between MIA Emergency Management Department, Ministry of Environment and Natural Recourses Protection in the field of risk reduction catastrophes in Georgia.