• შინაგან საქმეთა მინისტრმა გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროსა დ...
შინაგან საქმეთა მინისტრმა გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროსა და ფინანსთა სამინისტროსთან ურთიერთთანამშრომლობის მომორანდუმს ხელი მოაწერა
შინაგან საქმეთა სამინისტროს, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროსა და ფინანსთა სამინისტროს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მომორანდუმი გაფორმდა. ხელშეკრულებას უწყებების პირველმა პირებმა: შს მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრმა გიგლა აგულაშვილმა და ფინანსთა მინისტრმა ნოდარ ხადურმა ხელი მოაწერეს. დოკუმენტი ეკოლოგიური გარემოს გაუმჯობესებასა და განვითარებას, საქართველოს ფლორისა და ფაუნის დაცვას, ეკოტურიზმის განვითარებისთვის ხელსაყრელი პირობების შექმნას ითვალსწინებს.
მემორანდუმის თანახმად, უწყებები კანონმდებლობით დადგენილ ისეთ ერთობლივ ღონისძიებებს განახორციელებენ, რომლებიც მიმართული იქნება თევზჭერისა და ნადირობის წესების დარღვევაზე დროულ რეაგირებასა და მათ პრევენციაზე.
საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით გათვალისწინებული, თევზჭერისა და ნადირობის წესების დარღვევის თითოეული ფაქტის შესახებ გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს ცხელ ხაზზე შემოსული ყველა ზარი რეაგირებისთვის ოპერატიულად გადაეცემა შინაგან საქმეთა სამინისტროს სსიპ - „112“-ს. შესაბამისად, „112“-ში დარღვევების შესახებ შემოსული შეტყობინება ოპერატიულად გადაეცემა რეაგირებისთვის გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს ცხელ ხაზს.
აგრეთვე, თევზჭერისა და ნადირობის წესების დარღვევის თითოეულ ფაქტზე შეტყობინება გადაეცემა ფინანსთა სამინისტროს სსიპ - შემოსავლების სამსახურს იმ შემთხვევაში, როდესაც სახეზეა საგადასახადო სამართალდარღვევის ნიშნები (სასაქონლო ზედნადების გარეშე ტრანსპორტირება და ა.შ.).
უწყებები ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით გათვალისწინებული, თევზჭერისა და ნადირობის წესების დარღვევის პრევენციის და მასზე რეაგირების მიზნით, ერთობლივ ღონისძიებებს კანონმდებლობით დადგენილი წესით და მინიჭებული კომპენტეციის ფარგლებში განახორციელებენ.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა განაცხადა: „ეს ძალიან მნიშვნელოვანი მემორანდუმია. ჩვენ დიდი ხანია ვთანამშრომლობთ გარემოს, ასევე ფინანსთა სამინისტროსთან ამ მიმართულებით. ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი, უკანონო ხე-ტყის მოჭრა, ჭრა, ასევე ნადირობა, თევზაობა, უკანონობა, ეს ძალიან დიდი ზარალს აყენებს და ზიანს აყენებს ჩვენს ქვეყანას, იგივე მდინარეებს, ასევე ფლორას და ფაუნას. ახლა იქნება, როგორც კი სიგნალი შემოვა "112"-ში, გადავა გარემოს დაცვის სამინისტროში, რომელი ჯგუფიც ახლოს იქნება, აუცილებლად რეაგირებას მოახდენს, ეს იქნება პოლიციური დანაყოფი თუ გარემოს დაცვის სამინისტროს თანამშრომლები და აქედან გამომდინარე, უფრო მეტად იქნება კონტროლზე და იქნება აღკვეთილი ყველა უკანონო, იგივე ეს იქნება წიაღისეულის მოპოვება თუ მნიშვნელობა არ აქვს, ყველანაირი, ბუნებრივ ზიანს ვინც აყენებს, უკანონოდ, რა თქმა უნდა, ლიცენზიის გარეშე“.

• Ministry of Internal Affairs along with Environment and Natural Recourses protec...
Ministry of Internal Affairs along with Environment and Natural Recourses protection and Finance Ministries has signed memorandum of understanding
Ministry of Internal Affairs along with Environment and Natural Recourses protection and Finance Ministries has signed memorandum of understanding. The memorandum was signed by Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri, Minister of Environment and Natural Recourses protection Gigla Abulashvili and Minister of Finance Nodar Khaduri. The document is focused on: improvement and development of the ecological environment, the protection of flora and fauna and creation of favorable conditions for the development of ecotourism in the country.
According to the document the agencies will implement joint measures defined by the law to make quick response and prevent illegal fishing and hunting.
Each incoming call on violation of fishing and hunting regulations, defined by the Code of Administrative Offences of Georgia, received through the hot line of the Ministry of Environment and Natural Recourses protection is urgently transferred to the “112” service of the Ministry of Internal Affairs for making quick response.
Information on violation of fishing and hunting regulations is also received by the Revenue Service of the Ministry of Finance in case of having any signs of Tax Code violation (Transportation without invoice and etc.).
Agencies with the aim to make quick response and prevent violation of fishing and hunting regulations, as defined by the Code of Administrative Offences, will implement joint activities within their competencies in full compliance with the law.
According to the Minister of Internal Affairs- “This memorandum has a huge importance. We have been cooperating with the Ministry of Environment and Natural Recourses Protection in this direction. This is very important; illegal cutting of the trees as well as hunting and fishing is a violation which causes harm to our country, rivers within, local flora and fauna. Upon the receipt of the signal at 112 service and at the Ministry of Environment and Natural Recourses, on any kind of violation and unlicensed activities causing harm to the environment, quick response will be made by the relevant unit closer to the site. This will be either MIA unit or employees of the Ministry of Environment and Natural Recourses Protection and thus such cases will be strictly monitored.